„Данните до момента показват, че сме навлезли в афтършокова серия. След вчерашното най-силно събитие, имаме поредица от 13 вторични труса с по-малък магнитуд“. Това каза пред бТВ зам.-директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН Петя Трифонова след вчерашното земетресение в Румъния, което беше усетено и в България.
По думите ѝ земетресението е усетено у нас, тъй като магнитудът и дълбочината му са сравнително големи.
„Варира между 5,5 и 5,8 в зависимост от различните определения. Намира се на 40 км дълбочина, което предполага разпространение на сеизмичните вълни на по-голямо разстояние. Подобен магнитуд не предполага да има сериозни разрушения“, каза доц. Трифонова.
Трусът е Румъния е сходен по магнитуд с този в Перник през 2012 г., каза тя.
„В Румъния се активира сеизмично огнище. Получи се скъсване по локален разлом в тази зона, което доведе до серията земетресения. Това е съвсем локална сеизмичност, за разлика от Турция. Там беше активирана много голяма разломна структура и се получиха стотици трусове след основното земетресение“, допълни Петя трифонова.
Със земетресенията в Турция голяма част от натрупаната енергия е била освободена.
„Със сигурност земетресението в Турция е натоварило структури по съседния разлом, или друг участък от този разлом, където в един момент пак ще се достигнат критични напрежения и ще се получи скъсване“, каза доц. Трифонова.
По думите ѝ след труса в южната ни съседка сеизмичната обстановка в България е нормална.