Наследниците на Дико Илиев не са поставяли въпроса да се спре излъчването на знаменитото му Дунавско хора на Нова година, ако няма платени авторски права. Това заяви пред “24 часа - 168 истории” първородният му внук, който носи същото име.
71-годишният мъж добави, че нито той, нито двамата му братовчеди Пламен и Румен, с които се води наследник на самоукия композитор и музикант, не са се обаждали с подобно искане. Научили за скандала от медиите. Авторските им права за 2022 г. били в размер на 325 лв. на човек.
Пламен и Румен са синове на дъщерята на музиканта Александрия, която е починала през 2001 г. Фамилията им съвпада с тази на именития им дядо случайно, защото същата е и на баща им. Дико пък е от сина му. Всички те обожават Дунавското хоро.
То е като втори химн на България, коментира Хризантема Рашева, бивш секретар на общината и читалището в Оряхово, която дълги години е работила с Дико Илиев. Двамата са говорили и по въпроса как точно е дошла идеята за написването му. Той самият не бил съвсем сигурен.
Помни, че е бил в отпуск в Оряхово през април 1937 г. Вдъхновил се от Дунав, който се виждал от двора му. Започнал да го композира там, а го завършил в София, където работел във военния оркестър.