Планинската спасителна служба (ПСС) е част от състава на Българския Червен кръст. Към днешна дата службата разполага с 530 лицензирани правоспособни спасители, едва 47 от тях са щатни служители и поддържат базите на ПСС в различни райони на страната. Останалите спасители са доброволци, те не получават заплащане. Това стана известно от думите на директора на Планинската спасителна служба Емил Нешев в ефира на БТВ.
Няма закон, който да подпомогне тези доброволци, няма закон, който да позволи освобождаването им от работа, когато отиват да спасяват в планината, каза още Нешев.
По думите му много трудно е да събереш спасители в работен ден. Той даде пример с последните случаи на спасителни операции в Рила и в Пирин, в които се включиха десетки планински спасители доброволци.
"Знам какво е да вдигнеш на крак в почивен ден 50 доброволци и какво е да ги вдигнеш в делничен ден", добави Емил Нешев. По думите му държавата трябва да има ясна визия какво иска да постигне по отношение на спасителните операции не само в планината.
Планинското спасяване е скъпа дейност, всяка спасителна операция има разходи. Получаваме държавна субсидия, но тя е недостатъчно, обясни директорът на ПСС. Той апелира туристите да си правят застраховки, които да покрият евентуални разходи за спасителните акции.
Неговите наблюдения сочат, че около 20 процента от хората, спасени в планината, имат застраховки. Оставалите заплащат в брой част от сумата за проведената операция, но има и такива, които не откликват на такава молба, обясни Нешев.