За да влезе в сила забраната за строежи, наложена след силен обществен и медиен натиск, до един месец след публикуването на закона агроведомството трябваше да обнародва в "Държавен вестник" всички имоти, придобити със замяна.
Две седмици след като това се случи, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, общинските служби по земеделие и Агенцията по вписванията трябваше да отразят по картите и регистрите си ограниченията за строеж и препродажба върху заменените гори.
Законът бе публикуван в "Държавен вестник" на 8 март, т.е. процесът трябваше да приключи до 22 април. Министър Мирослав Найденов обаче не само не е спазил срока, но и до вчера не бе публикувал нито една порочна сделка. Затова и агенциите не могат да приложат ограниченията върху тези масиви и да ги защитят от препродажба и започване на застрояване. "На практика от 8 април насам върху тези масиви няма никаква защита и новите им собственици са могли да стартират процедура по смяна на статута на земята", обясниха юристи.
"Забавянето се получи заради огромния обем работа по списъка със замените, правени във времето от 2003 до 2009 г. Документът е подписан за публикуване от министър Мирослав Найденов на 9 юни и предстои да бъде обнародван в ДВ във вторник или в петък", коментираха от агроведомството. Не е ясно каква точно работа е извършвана, след като списъкът с всички замени е качен от една година на сайта на Изпълнителната агенция по горите. Сделките отдавна са описани от медиите, а в първата година на мандата си управляващите от ГЕРБ организираха турне с журналисти по морето, за да им покажат "безобразията на кабинета "Станишев" с морските замени.
Забавянето обаче е обяснимо на фона на обрата в позицията на кабинета по "безобразията". Преди седмица премиерът Бойко Борисов и земеделският министър Мирослав Найденов откриха новия голф комплекс Thracian Cliffs ("Тракийски скали") до нос Калиакра, собственост на рекламния бос Красимир Гергов и неговия съдружник Георг Цветански. В обхвата на комплекса е и земя, придобита със замяна. Сделката бе сред 47-те, заради които Европейската комисия заплаши България със санкция. В края на 2009 г. природозащитници протестираха, че част от земята попада и в защитената зона "НАТУРА 2000". "Изграждането на голф комплекса е една много добра инвестиция с грижа към природата, на уникално и красиво място", заяви при откриването обаче Борисов.
От 2003 до 2009 г. бяха заменени над 33 000 дка гори. Забраната за строежи засяга интереси на бизнес партньори на сегашни депутати от ГЕРБ и много известни хора. Дял във фирма, облагодетелствана със замяна, имаше депутатът Емил Димитров. Проекти върху такива терени имаха и братът на бившия премиер Сергей Станишев, адвокатът Тодор Батков, близки до Ахмед Доган фирми, турският бизнесмен Фуат Гювен, семейство Николай и Евгения Баневи, бившият вътрешен зам.-министър от кабинета "Костов" Явор Хайтов, Христо Ковачки и др.
Брюксел може да глоби страната ни с до 1.5 млрд. евро заради харизаните на безценица имоти. Това обяви самият Борисов през февруари 2010 г., като се позова на писма от Главна дирекция "Конкуренция", чрез които евроекспертите искаха подробности за ниските цени, чрез които са придобити терени. Съмненията бяха, че има непозволена държавна помощ към определени предприемачи. Сигналите до ЕС бяха подадени от еколози, които изпратиха до ЕК последните 47 замени, подписани от бившия шеф на горското ведомство Стефан Юруков (БСП).
Главният прокурор Борис Велчев обясни на управляващите, че няма как прокуратурата да развали порочните замени. После посочи текстове от Закона за задълженията и договорите, чрез които може да се стигне до анулиране на сделките, но подчерта, че инициативата трябва да дойде от аграрното ведомство. След няколкомесечно умуване министър Мирослав Найденов прати всички замени в прокуратурата, тя да му посочи нарушенията, срещу които ведомството да води дела за разваляне на сделките. След половин година затишие прокуратурата върна документите обратно на министъра и го посъветва да използва юристите си за анализа. Министърът твърдеше, че ще внесе в МС предложение държавата да поеме съдебните такси по бъдещите дела, но такъв проект и досега няма. До момента няма нито едно заведено дело за разваляне на замяна.