Главният прокурор Иван Гешев на среща с ученици от седем училища от община Петрич в рамките на инициативата “Правосъдие в бъдещето - прокурори и ученици говорят за правото” на Асоциацията на прокурорите в България: Трябва да си поискаме това, което ни се дължи от държавата. А то е добри закони, за да може да живеем нормално и спокойно.
Постоянно се убиват деца на пътя от пияни и дрогирани шофьори. Налице е рискът с наркотиците около училищата и въобще разпространението на наркотици. И донякъде остава впечатлението, че държавата наблюдава, даже не с интерес, отстрани този процес.
Само в България може да има протести в защита на корупцията, на осъден на три инстанции за корупция, за разлика от Европа, където протестират срещу корупцията. В крайна сметка може би ние сме страната на неограничените възможности, а не САЩ.
Справедливостта е идеал и като всеки идеал трудно може да бъде постигната. Това в крайна сметка е философски въпрос. Въпросът е всеки един от нас да се стреми към тази справедливост.
Децата питат - главният прокурор отговаря:
- За професията на прокурора и следователя
На вашата възраст, когато вие вече сте се развили като личности, не мога да си позволя да давам съвети. От една страна един магистрат не бива да губи усещането за човешката болка, но от друга страна не трябва да я съпреживява на 100%, защото тогава може и да не издържи психически.
- Достатъчно ефективни ли са присъдите в България, за да постигнат превенци?
Проблемът в България не е в размерът на наказанията, въпросът е в липсата на неотменимост. В това, че държавата гони нарушителя. . Гониш го да му връчиш наказателното постановление, гониш го да му съставиш акт, гониш го да му събереш парите. И така изтича давността и нищо не се случва. Ние трябва да забързаме процедурите, за да имаме бързо наказание.
- За престъпленията и наказанията
Няма как да имаш осъдителна присъда, за нещо, което не съставлява престъпление. Не всичко в България е наказателно, не всичко е престъпление.
Изглежда, че е престъпление преминаването на червено. Не, това е административно нарушение. Има различни видове отговорност – политическа, морална, административна.
Не всичко, което виждате и смятате, че е неморално, е задължително да е престъпление.