Питате се какъв е проблемът с хартиените бюлетини, като в цяла Европа си ги ползват?
Питате се: нали сме демокрация, защо да няма избор – и така, и така, и машина, и хартия?
Питате се: защо ни занимавате с бюлетини, ние така или иначе не смятаме да гласуваме?
По реда на питанията:
В цяла Европа си ги ползват, да, но то е като да питаш защо в Швейцария си оставят колите отключени, а ние не можем? Айде бе, не можем ли и ние? Ами не, не можем и ние да си оставяме колите отключени. Да обяснявам ли защо?
Демокрацията е фин баланс между възможности и самоконтрол. Свободата ти дава възможност да се развиваш, защото никой не те ограничава, но трябва да си способен да се самоограничаваш.
Това, че можеш да направиш нещо, не значи, че трябва да го направиш, ако то е вредно за другите. Например: това, че имаш свобода на словото, не значи, че трябва да я използваш, за да сееш омраза, като плашиш хората с измислени врагове, а после да направиш партия, която им обещава да ги пази от измислените врагове. Това, че имаш свобода на изразяването, не значи, че трябва да я използваш, за да възхваляваш диктаторски режими. И така нататък.
Като живееш в държава, в която партиите плащат, за да „броят“ гласовете на негласували, че дори и покойници, на тяхната сметка, ще се наложи да се лишиш от хартиената бюлетина, защото тя е вратичка към фалшифициране на изборите.
Казват, че машините били такава вратичка. Не е вярно. И докато ИМА доказателство как се извършва измамата с хартиената, все още НЯМА доказателство как става измама с машина. Само едното врякане, че „става измама“ не е доказателство.
Машината пази информацията кога някой се опита да манипулира резултата. Кой пази тази информация, когато на хартия гласуват покойници? Човешкият фактор е винаги вратичка към повече корупция.
Особено у нас.
Ще цитирам бившия министър на електронното управление на Република България Божидар Божанов, той може да го обясни по-добре:
„С хартиена бюлетина става същото – пускат се бюлетини от името на негласували избиратели. Машината обаче пази информация за това кога е вкарана картата за гласуване, така че за разлика от на хартия, тук това е откриваемо нарушение. Затова ние предложихме да се публикува журнала на събитията. ГЕРБ, ДПС и БСП не го подкрепиха“.
По темата с една друга опорка, пак Божанов:
„„Дневникът е подправен показва манипулация“ – точно обратното, това показва, че ако има каквото и да било разминаване във флашките (дали заради дефектирала флашка или заради опит за слагане на манипулирана флашка), машината открива това и спира изборния ден. Това съобщение ни казва, че машината се пази от манипулации“.
И, разбира се, любимото напоследък – „ТЕХНИТЕ машини“. Така мнозина от хартиената коалиция наричат машините за изборите, като „техни“ ще рече: на ПП и ДБ, сочени като врагове.
Слушайте, това е любима част (пак Божанов):
„„Техните машини“ – това го коментирах вчера. Министерският съвет на ГЕРБ гласува да купи машини. ЦИК в предишен състав, доминиран от ГЕРБ, БСП и ДПС и с председател от квотата на ГЕРБ ги поръчва“.
А сега де?
Да видим и какво е мислила госпожа другарката Нинова преди само две години (две, не двайсет!):
Стенограма (>>>линк към нея на сайта на парламента<<<) от 16 септември 2020 г.:
„КОРНЕЛИЯ НИНОВА: Затова днес се обръщам към всички народни представители, но и към българските граждани, за да знаят какво се случва. Призовавам: приемете нашите предложения за единствено и само машинно гласуване като гаранция за честността на изборите и не отстъпвайте с въвеждане на хартиени бюлетини.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЦВЕТА КАРАЯНЧЕВА: Времето, госпожо Нинова!“
Отново: а сега де?
Днес Нинова и другите другари от Столетницата твърдят, че са „ЗА“ демокрацията – да има и хартия, и машини. Обаче това не е вярно, Нинова през 2020 г. казва: „…приемете нашите предложения ЗА ЕДИНСТВЕНО И САМО МАШИННО ГЛАСУВАНЕ КАТО ГАРАНЦИЯ ЗА ЧЕСТНОСТТА НА ИЗБОРИТЕ И НЕ ОТСТЪПВАЙТЕ С ВЪВЕЖДАНЕ НА ХАРТИЕНИ БЮЛЕТИНИ“.
По принцип, не е хубаво да се лъже.
Може би затова не можем да си имаме хубави неща в държавата. Сигурно и затова не можем да си оставяме колите отключени?
Кой знае?
…
Какво остана от списъка с питания…?
А, да, последното: „защо ни занимавате с бюлетини, ние така или иначе не смятаме да гласуваме?“
Ако нямаше такива манипулации, врътки, нагаждания, натаманявания, смени на позиции, мачкане на парламентаризма и осакатяването на процеса на управление с подозрения за измами, може би хората нямаше да са отвратени и нямаше да се заричат да не гласуват. Та…?
Ето какви са проблемите – не е номерът да има И хартиена, И машина, защото се обезсмисля наличието на машините, които пазят информацията за измамите. Има ли хартия, има шанс за нагаждане на гласове на хора, които не са гласували, да отидат за дадена партия (дори и починали хора да „гласуват“). И въобще не е демокрация, а номер. Все едно да ти кажат, че е „демокрация“ да имаш „избор“: да ти махнат ключалката на вратата у вас, но самата врата да ти я оставят (отключена) – демократично имате избор и ти, и крадците, какво се оплакваш, нали имаш врата, само дето не е заключена, нищо особено.