Проф. Вили Лилков: При приемане на бюджетите, да се предвидят хуманитарни помощи за хората от побратимените градове в Украйна

pixabay, личен архив
share

Коментар и предложение на проф. Вили Лилков. Той е бивш общински съветник и депутат от ДСБ, преподавател в МГУ и автор на няколко документални книги за тоталитарното ни минало, свързано с ДС.

Побратимяването на градове възниква като реакция на ужасите на Втората световна война.

Първият случай на побратимяване е Сталинград-Ковънтри. Думата "побратимяване" означава взаимодействие и обещание за вярност и взаимна подкрепа.   

В България има градове, побратимени с градове в Украйна:  Белоградчик - с Дубно; Варна - с Киев, Харков и Одеса; Видин - с Ровно; Велико Търново - с Полтава; Враца - със Суми; Габрово - с Чернигов; Добрич - с Измаил и Кропивницки; Козлодуй - с Путвил; Ловеч - с Изяслав; Мизия - с Билополе; Плевен - с Чернивци; Пловдив - с Донецк и Лвов; Сливен - с Тернопол и Мелитопол; Търговище - с Болград; София - с Киев; Шумен - с Херсон; Ямбол - с Бердянск. 


Може да има и други! Побратимяването не се изразява само в обмен на делегации за туризъм, културни събития, общи снимки и хапване и пийване, а

има смисъл и за истинска подкрепа в тежки моменти.

Това е сериозно основание за кметовете, общинските съветници и народните представители от тези градове при приемане на бюджетите да предвидят хуманитарни помощи за хората от побратимените градове и да настояват пред Народното събрание и правителството за изпращане на всякаква помощ (в т.ч. и оръжие) за Украйна!

Водещи новини

Още новини