"Фокусът на трябва да бъде насочен върху ръководството на "Гранична полиция", а върху главния секретар на МВР. Трябва да бъде анализирано какви действия са предприели Държавната агенция за бежанците и Държавната агенция "Национална сигурност". Проблемът не трябва да се търси само в една структура на МВР, а в цялостната система за сигурност", коментира бившият вътрешен министър Цветан Цветанов в ефира на "България сутрин".
"Мерките, които не са били предприети като превантивно действие, са комплексни. Всичко, което се случва с този автобус, означава, че някой не си е свършил работата", смята той.
Цветанов подчерта, че техниката, закупена за да осигури наблюдение на външната граница на Европейския съюз, не е в изправност.
"Имаме разграждане на системата за сигурност с липсата на технически способности. Командироването на жива сила на тези гранични пунктове от полицейски служители и структури от вътрешността на страната ще създаде друг проблем. Ще бъде провокирано увеличаването на криминогенния фактор и конвенционалната престъпност", коментира бившият вътрешен министър за Bulgaria ON AIR.
В отговор на въпрос как системата би могла да бъде изчистена от корумпираните служители, Цветанов даде пример с кадровите решения, които е е взел по време на своето управление.
"Запазих дирекция "Вътрешна сигурност", която има основна функция, за да неутрализираме подобни корупционни практики в системата на МВР. Когато нямаш интерес към обществени поръчки и не искаш да прикриваш някого, остави назначените от предшественика ти на възловите позиции", посочи той.
Цветанов подчерта, че сериозен проблем към днешна дата е и войната между институциите.
"Личните виждания на най-висшите професионални фигури, които са в системите, създават напрежението. Вътрешният министър и главният прокурор трябва да преодолеят това лично неодобрение един към друг", констатира той.
Бившият вътрешен министър обобщи, че България е загубила своето лидерство в сектора на сигурността.
Според него е изключително важно "да се приведе в известност организираната престъпност с акцент върху каналджийството".
"България и Турция трябва да комуникират интензивно, защото това е един от начините да преодолеем случващото се днес", заключи той.