***
*** Водещите новини за деня до 13.00 ч., на 8 август ***
„„Газпром“ е геополитика и нищо друго. Не е бизнес. Той прокарва политиката на Путин. Няма никаква гаранция, че след време няма да реши да ни накаже за нещо и да спре газа“.
***
Очаквано… „забавяне“…
***
Някой беше казал: „Маските паднаха“
***
Пламен Данаилов, бивш зам.-министър на енергетиката от ИТН: „Ако България можеше да получава директно газ от "Газпром", щеше да е на по-ниска цена“.
По думите му пряката политическа намеса е довела нещата дотук. "От ПП поеха на ръчно управление част от Енергийното министерство, която отговаря за доставките на природен газ. Това е една от конфликтните теми, която доведе до напускане на коалицията от ИТН“.
Само че при напускането на коалицията С. Трифонов говореше за Македония и лошото финансово състояние на държавата. Сега пък газът бил сред причините.
Идват избори, всеки говори каквото ще се хареса…
***
Ако правителството целенасочено бави гръцката връзка умишлено, това означава, че се работи за интересите на "Газпром". Оттам може да идва по-евтин газ от Азербайджан. Няма апокалипсис, имаме газ. Това коментира за "Твоят ден" по NOVA NEWS Арман Бабикян, политически анализатор и член на движение "Ние идваме".
По думите му търговците трябва да спрат да се наричат посредници по отношение на газа. "Горивото е политически инструмент, не търговия. Служебното правителство идва и предварително започва да работи в една посока със заредени батерии", подчерта той.
***
***
Много е важно да се прави разлика между „жители“ и „войници“, за да не се създава усещането, че Китай няма проблем да „хвърли два милиона“.
Експертът по Китай Иън Уилямс заяви пред британския таблоид "Сън", че Китай ще се нуждае от армия от два милиона души, за да нахлуе в Тайван.
Дори и този брой войници обаче не гарантира превъзходството на Китай, предупреди Уилямс.
Той нарече решението за провеждане на военни учения в близост до Тайван "милитаризирана истерия". Според него подобна демонстрация на сила не означава успешна или лесна инвазия.
***
***