Работодатели се отнасят към хората с увреждания като към неработоспособни

Pixabay
share

"Когато има желание от страна на работодатели и неправителствени организации, има възможност за реализация. Без държавна подкрепа обаче центровете за защитена заетост за хора с увреждания трудно ще съществуват. Затова в проектите са предвидени пари и за обучителите, и за стимули за хората, които работят в такива центрове". Това коментира пред БНР Минчо Коралски, експерт и бивш директор на Агенцията за хората с увреждания.

И посочи, че целта на тези центрове е да се създадат трудови умения, които по-късно да бъдат използвани на отворения пазар на труда.

"Тук ще е по-големият проблем, защото все още работодателите се отнасят към хората с увреждания като към неработоспособни, което не отговаря на истината".

Стартира кампания за достъпна среда за хората с увреждания

В предаването "Хоризонт до обед" Коралски припомни, че във фирми с над 50 души персонал трябва да има определен брой хора с увреждания.

"В моя ТЕЛК пише, че съм 100% неработоспособен, но това не ми пречеше 16 години да бъда ръководител на Агенцията за хора с увреждания".

Той увери, че няма опасност вече разкрити центрове за защитена заетост да спрат да функционират заради прекратено финансиране.

Водещи новини

Още новини