Отиде ли си безвъзвратно Ковид 19? Нужни ли са ни още маски и ваксини? Питам експерта, д-р Трифон,специалист по инфекциозни болести, който работи в Инфекциозна болница в столицата. Той е доктор на науките в своята област и главен асистент, преподава и в Медицинския университет.
Състоянието на глобална пандемия продължава вече над 2 години. Вирусът, за който си говорим, е от „семейството” на група, известна отдавна на хората. Появяват се и нови щамове, какъвто е този от 2019 година. Пътят му на адаптация се видя, че е дълъг. Също, че припознаването на човешкия организъм като нов гостоприемник и по-тежкия имунен отговор от страна на нашия организъм. При първите варианти се видя, че има по-голяма заболеваемост и по-висока смъртност. С времето този адаптивен механизъм започна да сработва и вирусът поотслаби своята заразност и патогенни качества.
Идеалният вариант за вируса би бил да няма хора, които да са резистентни към него и в същия момент да не предизвиква никаква имунна реакция. Т.е. той да си се разпространява и размножава безпрепятствено в организмите ни. Слава богу това няма как да се случи.
Припомнихме си през изтеклото време, че инфекциозни болести има, че те не са изчезнали. Наложи ни се да разберем, че нещо, за което никой няма представа, върши неща, които никой не може да си представи.
Никой не може да каже със сигурност дали този вирус ще мутира допълнително, дали ще има следваща вълна и т.н..
Личното ми мнение е, че през есента ще имаме нова вълна, която едва ли ще е тежка и опасна като предходните.
Но...много изследвания, които бяха направени в цял свят, бяха събрани в една платформа „Некстрий”, създадена през 2015 г., в която трябваше да се обобщават изолации от грипния вирус за разчитането на генома и да предвиди нови варианти и щамове на грипния вирус. За да може да се направят ваксини преди да се стигне до разпространение на вируса. Тази платформа бе създадена малко по-късно и адаптирана към коронавирусните инфекции. За две години там бяха събрани около 7 милиона генетични сенквенации от различни нации, като първенци са англичаните и датчаните. Благодарение на платформата станаха ясни неща, за които никой не предполагаше. Например, ако се сравни грипът, който най-често се използва като сходен вирус и инфекция с коронавируса, то един щам на грипа се отличава от предходния с 6-7 мутации, а при ковида има огромен брой селектирани мутации от по 30-40-70 мутации. Вижда се, че няма плавен мутагенен процес като при други вируси, а едно скокообразно изменение. Това дава основание на учените да смятат, че коронавирусът има потенциал за огромна изменчивост. Затова смятам, че ще са нужни поне 10-12 години за превръщането на коронавируса просто в респираторна инфекция.
Ваксините не създават дълготраен имунитет. Нямаме гаранция, че и след преболедуване се изгражда добра защита. Впрочем и при грипа имунитетът трае поняколко месеца, до 1 година. Така че ваксините са единственият начин да създадем невъзприемчиво към вируса население. Ваксините не предпазват на 100 процента хората да не се заразят, но въпреки това е важно да ги направим. Защото един ваксиниран заразен отделя в пъти по-малко от вируса. И също така ваксините доказаха своята ефективност, защото предразполагат към по-леко изкарване на болестта.
Важно е хората да знаят, че ако са ваксинирани срещу грип, това не ги предпазва от ковид и обратното.
Голяма част от мерките, които миналата седмица бяха отменени, се спазваха проформа, но е добре да се знае, че маските намаляват с 80 на сто възможността да се заразиш. Затова като се върне епидемичната обстановка, веднага пак трябва да ги използваме в закрити помещения.
Смятам, че темата „коронавирус” не бива да се затваря, защото той още съществува. Западна Европа в момента буквално изживява 6-та вълна. Заразените там са много, но в болниците им няма няма наплив от пациенти, защото повечето граждани са ваксинирани. Така че не е вярно твърдението на някои, че войната уби вируса, просто тя измести новините за заразата.