Д-р Трифон Вълков за novini.bg: СЗО вече предупреди за нов, бързо разпространяващ се вариант на коронавируса

  • 11 август 2023 13:21

  • 6968
  • 0
Д-р Трифон Вълков за novini.bg: СЗО вече предупреди за нов, бързо разпространяващ се вариант на коронавируса
© pixabay, бнт

За вирусите, с които живеем и през лятото, за развитието на коронавируса, разговарям с експерта, д-р Трифон Вълков,специалист по инфекциозни болести, който работи в Инфекциозна болница в столицата. Той е доктор на науките в своята област и главен асистент, преподава и в Медицинския университет.


- Какви вируси щъкат около нас през лятото, д-р Вълков?
- В началото искам да уточня за читателите, че

вирусите не се делят на летни и зимни.

Има сезонност по отношение на увеличаването на заболеваемостта на определени инфекции и затова има предпоставки. През лятото не боледуваме често от респираторни инфекции, защото времето е по-топло и сухо, което пък е пагубно за самите вирусни причинители. Капчиците с вирусни частици, които се отделят при кихане и кашляне, загиват от топлото и сухото време и така заразите не се пренасят. Освен това през лятото има по-малко струпвания на хора в затворени помещения. Големи колективи в затворени помещения са рядкост през този сезон.
Това, което ние прекарваме като катари на горните дихателни пътища, в 90% от случаите се дължи на вирусни инфекции. До момента има около 7 вирусни семейства с множество подсемейства и безброя техни представители, които предизвикват респираторните проблеми през лятото.

- Само грипът ли има изразена сезонност?
- Работейки в инфекциозна болница с пациенти нерядко сме се натъквали на грип и през летните месеци, макар и рядко, това се случва. Ако хората са затворени в едно помещение в горещото време, е съвсем реална опасността да заболеят от настинки с катарална реакция в горните дихателни пътища, която е доста неприятна като симптоматика.

- Преди есента сме, но е важно да ви попитам: какво се случва с коронавируса?
- Можем да кажем две неща. Едното, ако се съсредоточим върху епидемичната обстановка в Европа, а другото - да видим какво става по света в този смисъл.
Това разделение се налага, защото знаете, че с появата на новите варианти на вируса и със създаването на ефикасни ваксини и противовирусни препарати,

все по-често се заговори за преминаване от пандемия в ендемия.

Т.е. в отделни географски области по света вирусът може да циркулира локално.
В Европа още в началото на юли водещи вирусолози, които следят развитието на вируса като една швейцарска лаборатория в Берн например, която проследява секвенирането му и неговите мутации. Те направиха прогноза, че в края на август в Европа ще бъде отчетено повишаване заболеваемостта в отделни държави. Тази сутрин в един от осведомителните бюлетини на един от центровете на здравето в Англия съобщава, че в сравнение в предходните две седмици има увеличаване на заболеваемостта с 30 процента.

- Не е ли важно да се информират хората предварително за някаква профилактика?
- Ние имаме надеждна профилактика срещу коронавируса - използването на ваксини. От септември месец ЕМА излезе със специално становище, че се предвижда на европейския пазар ще бъдат разпространени новите, изцяло адаптирани ваксини, които ще покриват последните варианти на вируса.

Преди два дни СЗО предупреди и повиши вниманието

върху един вариант на вируса под наблюдение - ЕГ 5.1, който е субвариант на предходния доминантен вариант. Новият съдържа две нови мутации, които не са наблюдавани до момента и са доста устойчиви. През февруари този нов вариант беше засечен в Малайзия, а по-късно в САЩ и се характеризира с много бързо и голямо разпространение. СЗО пропагандира, че отделните държави трябва да са бдителни, да не трябва да се отказват от секвенирането на генома, защото така се откриват нови вариации на вируса.
От септември с появата на новите ваксини ще имаме доста по надеждна профилактика в полза на хората. Разработват се и още нови варианти назални ваксини, защото досегашните, както знаете, не са в състояние да осигурят т.нар. "стерилен имунитет". Те ще дадат възможност да се развие лигавичен имунитет, който ще предпазва имунизираните да се превърнат в безсимптомни носители на вируса.

 

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Novini.bg

 

Последвайте канала на

Аделина Делийска
6968 0

Свързани новини

Водещи новини