"От началото на войната на 24 февруари до този момент в страната са влезли около 116 000 души, влизащи от Украйна, около 54 000 са останали у нас. По-голямата част са майки с деца. Разглеждаме сценарии за 50 000, 100 000 или 200 000 души повече в България", това каза преда НОВА ТВ полк. Валери Рачев, ръководител на кризисния щаб за бежанците от Украйна.
Той допълни, че това е сценарий, който се предвижда за нашите разчети. А ако дойдат повече, тъй като процесът се управлява в рамките на Европейския съюз, винаги имаме възможност да потърсим подкрепа от другите държави.
Според него може да се очакват пренасочване на бежанци у нас от Молдова, задали сме като условие те да имат връзка с България.
"Има проблем с регистрацията, тъй като такава регистрация за временна закрила никой никога не е правил и съответно няма такъв софтуер, за да се прави, но процедурата не е тромава. Тя е облекчена максимално", убеден е полк. Рачев.
Той бе категоричен, че няма да бъде допуснато някой, който е подслонил бежанци и пристигащи от Украйна, да бъде ощетен.
"На 31 март започва изплащането на първия транш за настаняване и храна. Кординационната група ще направи предложение към Министерски съвет за удължаване на срока", информира ръководителят на кризисния щаб.
Той вярва, че можем да издържим достатъчно дълго на бежанския натиск, защото сме сплотени, защото съчувстваме и разбираме ситуацията на тези хора.
Полк. Валери Рачев подчерта, че алтернативата на помощта от 40 лева за бежанец е да се построят палаткови лагери, оградени с мрежи и майките с деца да се изхранват от военна кухня. Той отличи тези бежанци (най-вече от Сирия), които влизат в България с нарушаване на държавната ни граница, и украинците, които приемаме сега. Към първите отношението е по линия на Министерство на вътрешните работи.