"Все още не се обръща достатъчно внимание на психичното здраве на децата, а е изключително важно да знаем как се чувствате, кое ви натъжава, какво правите, когато сте тъжни и други въпроси, които вълнуват всеки човек", заяви председателят на Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/ д-р Елеонора Лилова по време на онлайн заседание на Съвета на децата, съобщават от организацията.
Лилова обясни още, че това е нещо, от което самите деца се вълнуват.
"За съжаление голям брой деца и младежи се борят с тревожност, депресия, тъга и други отрицателни емоции, а пандемията от COVID-19, социалната изолация и нарушения учебен процес обостриха кризата сред подрастващите", допълва тя.
Представители на УНИЦЕФ България запознаха Съвета на децата с Националната кампания и платформа за подкрепа на психичното здраве на децата и младежите на "Отвъд усмивките. Как си всъщност?".
Резултатите от допитване на УНИЦЕФ, проведено в U-Report България показват, че причината да не се търси професионална помощ от тийнейджърите в България, ако негативните емоционални преживявания са силни, най-често е тревожност или срам (при 63 процента от запитаните) или незнание къде да се потърси помощ (при 17 процента). За да се справят, повечето млади хора опитват или да не обръщат внимание на преживяванията си (41 процента), или прибягват до негативни практики, които вредят на здравето им (33 процента).
УНИЦЕФ България и ДАЗД ще си сътрудничат още по-тясно, за да се чува гласа на децата, за да се намират решения на въпросите им. Около това се обединиха д-р Елеонора Лилова и представителя на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн. За целта тази седмица ще бъде подписан и Работен план между ДАЗД и УНИЦЕФ.
Кристина де Бройн поздрави Съвета на децата и благодари за доброто сътрудничество с Държавната агенция за закрила на детето.