Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив изпрати писмо до кмета на община Пловдив с предписания за предприемане на засилени мерки, свързани с чистотата на атмосферния въздух в града.
В качеството си на контролен орган РИОСВ-Пловдив настоява общината да приложи спешно бързоефективни мерки, за да редуцира и предотврати в максимална степен замърсяването на въздуха през вече започналия отоплителен сезон.
Екоинспекцията препоръчва на община Пловдив да осъществява засилен контрол при извършването на строителни и ремонтни дейности, да поддържа чистотата на общинската инфраструктура, да предприеме действия за оптимизиране на транспортната организация.
Общината е необходимо да насочи усилията си и към домакинствата, използващи твърдо гориво в посока на подмяна на отоплителните си уреди с по-екологични. В оперативен порядък тя трябва да отчита осъществените действия и ефекта от тях пред екоинспекцията.
Повод за предписанията е направеният анализ от страна на екоинспекцията на основните показатели за чистотата на атмосферния въздух, които се следят – фини прахови частици ,озон, азотен диоксид, серен диоксид, въглероден оксид и др.
Концентрациите на замърсителите в атмосферния въздух се регистрират денонощно в 2 пункта в рамките на град Пловдив: в автоматична измервателна станция (АИС) „Каменица” – градски фонов пункт и в АИС „Тракия“ – транспортноориентиран пункт.
Основен атмосферен замърсител в Пловдив са фини прахови частици, като нормата за средноденонощната им концентрация във въздуха е 50 µg/m3. От началото на месец ноември се наблюдават превишения на средноденонощните стойности на фините прахови частици.
Анализът сочи, че има корелация между това повишаване и наблюдаваните по-ниски температури същите дни и засиленото използване на битово отопление, което е основния източник на влошеното качество на въздуха. Среднодневни превишения по показател фини прахови частици са регистрирани за два дни (7 и 8 ноември) и на двете измервателни станции и за още четири дни - в станция „Тракия“. Стойностите на среднодневните превишения варират в диапазона между 51,62 и 73,02 µg/m3.
На този етап няма превишения по останалите показатели за състоянието на въздуха.