Ваксинираният човек е заразен в пъти по-кратко време. Имунизираният човек може да остане и безсимптомен. Ваксинирането не спасява само нас, а и цялото общество и икономика. Това заяви вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб в студиото на „Денят започва“ по БНТ.
Най-разпространеният е Делта варианта, изключително заразен, имаме и Делта плюс, каза още тя.
Тя заяви, че в Европа, тестването на учениците е абсолютно в ход. Учениците над 12 години нагоре в голямата си част са ваксинирани, независимо от това са тествани два пъти седмично Доктрината "тестиране за да останем в училище" в повечето западни страни е приета, обясни доц. Гломб.
"Всяка ваксина иска няколко дози. Вирусът е изменчив, по принцип коронавирусите имат нетраен имунитет. Той ще бъде такъв и при ваксинираните, затова трябва непрекъснато да се подклажда и да се държи буден с ваксина", коментира вирусологът.
По думите ѝ вероятно ще трябва да се ваксинираме срещу коронавирус може би на година, но ако голяма част от населението е имунизирана, циркулацията на заразата се озапти.
"Аз не мога да разбера защо се притесняват от ваксините, при положение, че вече няколко милиарда дози са направени Наблюдаваме какви се разултатите от ваксината в продължение на година и половина, описват се нежеланите реакции и те са едно на яколкостотин хиляди, което е нищожно в сравнение с пораженията от боледуването."