За актуалната политическа обстановка към момента, за интересното състезание между личности за президентския пост и кой води в тази надпревара засега, за изискванията и потребностите на нашето общество и промените, които предстоят, разговарям с д-р Първан Симеонов, преподавател по политология в СУ, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл" и част от екипа на института по социология "Иван Хаджийски".
Очертава се кампания с поне три интересни и силни кандидатури за президентския пост у нас. Румен Радев остава обаче е с чувствително по-добри шансове за успех от останалите.
Любопитно за отбелязване е, че за първи път от много време насам, и трите кандидатури – на ген. Румен Радев, на проф. Анастас Герджиков и на Лозан Панов, са относително независими, издигнати от инициативни комитети и НПО, но подкрепени от партиите. Вижда се, че чисто партийното начало е избегнато. Според мен това частично се дължи на и на цялостната ситуация, в която живеем напоследък. Също така и на дискредитирането на политиката в чистия й вид през последното десетилетие, което подтиква политиците да лансират повече граждански формати, отколкото партийни. Такъв подход избра дори ГЕРБ – партия, която винаги е действала тясно и ясно партийно. Този път обаче и те осъзнаха своята изолация и правят опит за отваряне. Преди още повече време по гореописания начин действаха и в БСП, но те успяха да извървят дълъг път за излизане от своята вътрешна затвореност.
Чакаме и още кандидатури, а най-интересно е какво ще направи ДПС, кой ще е кандидатът им и с какво име ще е . Това е много важно. Очертават се интересни избори и хубавите неща в тях, бяха родени на протестите.
Партиите бяха принудени да се стараят за народната любов.
И ето че издигнаха силни кандидатури, сред които Румен Радев е хегемонната фигура. Ще имаме една много истинска кампания, защото партиите вече нямат възможност за лицемерие. Смятам, че това е едно от постиженията на протестите.
Възможно е на 14 ноември да се вдигне изборната активност
Първо, защото изборите са 2:1 и второ, защото на терена излиза нов играч в лицето на „Продължаваме промяната” /ПП/. Има и трета причина, че кампанията наистина се очертава интересна – ще се състезават силни личности, а не партии. Нашето общество отдавна заявява своя интерес за гласува за интересни личности, а не за организации.
Колкото до парламентарния вот, ние вече правихме едно проучване и стана ясно, че ГЕРБ запазва своята първа позиция с отчетлива преднина пред един пакет от преследвачи, най-първи сред които са „Продължаваме промяната”. Те са плътно следвани от БСП, ИТН, ДБ, ДПС, а „Изправи се! Ние идваме” е на ръба. Под черта са „Възраждане” и ВМРО, като първата организация има лек превес над втората. Такава е моментната картина, но има още месец и половина кампания.
Новата партия „Продължаваме промяната” взема гласове най-много от ДБ
и по-малко от ГЕРБ, БСП и ИТН. Или обобщно можем да кажем, че в пространството на протестния вот, ПП взема преднина. Т.е.случва се промяна на промяната и да видим докъде ще стигне всичко това. Положително е, че вече има светлина за съставяне на правителство след изборите, тъй като ПП има отворени и лява, и дясна врати и са свързващо звено. Кирил Петков и Асен Василев ясно заявиха, че не желаят да се карат с никого.
От близо година и половина насам основният разделител в нашето общество, е промяна срещу статукво. Очаквам съдържателен дебат в обществото, което се стресна и замисли за бъдещето на страната, която е крайно време да се оттласне от дъното на всички европейски и световни негативни класации.