Имаме резултати от изборите, налице е вече предложение за състав на евентуален кабинет, направено от победителите във вота „Има такъв народ” /ИТН/. За реакциите на елита в социалните мрежи, за победителите и победените в изборната напревара, разговарям с известния социолог Юрий Асланов, управител на агенция "Афис". Той е доктор по икономика и по социология.
Не мога да се ангажирам с прогноза за съдбата на предложеното правителство от „Има такъв народ” /ИТН/. Но истината е, че на повечето хора им харесва подобен начин на поведение и поемане на отговорност. Защото досега в такива случаи лидерите се криеха и отклоняваха въпросите непосредствено след изборите затова какво ще правят. Те винаги се оправдаваха, че щели да се събират в колективните си органи и т.н., което е омръзнало на хората. Затова предполагам, че сегашното поведение на Слави Трифонов ще им хареса.
Има градация на нагласите и гражданите си казват: „Най-после един да поеме отговорност. По – добре така, отколкото да се крие зад кулисите и т.н.”. Но все още не знаем това със сигурност, защото не сме правили анкети, изследвания и замервания.
Настроенията при елита са враждебни
към идеята на ИТН, защото той е предизвикан. Може би е умишлено, не мога да кажа. В действията на Слави Трифонов има много дързост и предизвикателство към политическите дейци да променят досегашната политическа система. Капанът е заложен и сега на ход са останалите парламентарни играчи. Ще видим как те ще реагират на поетата от Слави Трифонов инициатива.
За разлика от времето до 4 април и периода след това, когато Трифонов непрекъснато бе обвиняван, че мълчи, от вчера е точно обратното. Коментарите издават притеснението на традиционните политически играчи затова, че ако дадат време на този кабинет, той може да се окаже опасен за тях, защото току- виж се натъкне на широко обществено одобрение и после те няма да могат да го махнат.
На 11 юли, за разлика от 4 април, повечето колеги социолози се справиха отлично с работата си и предвидиха доста точно изборния резултат, така че изненади няма.
Големият губещ в този вот е БСП.
Казвам това с горчивина, защото е публична тайна на кого симпатизирам аз. Лявото се сви в ъгъла, то е в миманса и вече е второразреден политически фактор. Очевидно очертана е дясната парадигма, защото на преден план в обществото са предимно десни концепции и партии.
Като че ли резултатът на БСП я направи донякъде излишна или дотолкова пренебрежимо незначителна, че дори няма смисъл да се разговаря с нея. Това се вижда отдавна и в други държави, което сочи, че може би кризата вляво е системна. В БСП се наблюдават поредица от стратегически и тактически
тежки грешки от страна на ръководството на партията.
От няколко години то води БСП в погрешна посока, концентрира се в това да разчиства неудобните за него хора. Същевременно не спря да воюва с всички останали политически опоненти. Така постепенно БСП бе поставена в ролята на някаква сектантска група, която се топи от избори на избори. „Заслугата" е на сегашното ръководство. Не съм оптимист, че скоро това ще спре. И съответно на следващ вот току- виж БСП ще се бори за преминаването на 4-процентната бариера, а после и за правото да получи субсидия. БСП от няколко години не е най-демократичната партийна структура, каквато беше преди. Вече всяко различно мнение от това на управлението в партията бива остракирано. Не съм оптимист и не очаквам от Корнелия Нинова да прояви зрялост, саможертвеност и отговорност като се оттегли от председателския пост за тежката поредица от загуби.
Голям победител във вота няма, но символичен е ИТН
и в известен смисъл Демократична България. Двете формации от 4 април досега разширяват своето влияние и подобряват резултатите си. Всички останали са в низходящ тренд, като най-много гласове е загубила ГЕРБ, но и БСП и ДПС.
Трябва да съм честен и да кажа, че ГЕРБ е не само страховит, но и жилав противник. Очакванията за бързото им отстраняване от властта, се оказаха силно преувеличени. Този политически проект се оказа сравнително устойчив. Ще бъде трудно на опонентите им да се справят с тях в ролята им на опозиция. Досега не сме ги виждали в такова качество, но ГЕРБ оцеля и успя да мотивира твърдото си ядро. По-големи щети в изборите понесоха БСП и ДПС, които също имаха твърди ядра, но не се справиха добре. ГЕРБ все пак оцеля като ключов политически фактор.
Не знам какво ще се случи в новия парламент и дали предложението на ИТН за кабинет ще мине. Но в демокрацията изходът от всяка на пръв поглед безизходна ситуация , са изборите и няма по-естествено решение от това. Няма нужда от вайкане.
Интуицията ми подсказва, че по-скоро ИТН ще получи подкрепа, макар и за ограничен срок от време.