Нито една от морските общини няма наредба, която да определя на какви условия трябва да отговарят преместваемите съоръжения. Това създава проблеми при установяване и санкциониране на незаконното строителство.
Проверка на РДНСК Бургас на плаж "Смокиня" установи, че бетонът върху пясъка няма как да бъде регистрирано като нарушение. Законен ли е този строеж - оказва се, че зависи кой закон четем и именно това установиха от РДНСК Бургас.
Според закона за черноморското крайбрежие това е преместваем обект и точно такова разрешение за монтаж е било издадено. В Закона за устройство на територията, обаче се казва нещо различно.
"Преместваме съоръжение е, което може да се премести с тези бетонови елементи", показа арх. Влади Калинов - директор на ДНСК пред БНТ.
Така се оказва, че това не е преместваемо съоръжение, но по документи е.
"Това се допуска се, защото защото липсва тази наредба която да каже как трябва да изглеждат тези неща на плажа. И когато видите, че от министъра на туризма пристигат едни схеми, които разрешават 150 квадрата открита и още 200 квадрата открита площ, той одобрява това, което министърът е казал", заяви арх. Влади Калинов - директор на ДНСК.
Според директора на ДНСК в схемите, които се издават от министерство на туризма е посочено единствено квадратурата на обекта, но не и на какви изисквания трябва да отговаря.
"Аз смятам, че не са прави колегите главни архитекти, защото може да реагират и да го върнат обратно, но е факт, че така се е случило. И сега имаме нещо, което има законни книжа, но не представлява това, което трябва да представлява", арх. Влади Калинов - директор на ДНСК.
На практика в момента санкция не може да бъде наложена за поставените бетонови фундаменти върху пясъка.
"Бетон не трябва да има. Ако има някакви леки дървени постройки, преместваеми-да. Как ще изливаме бетон, ако после се налага да го махаме? И дюните - ще се наруши цялата екосистема", каза Радостин Русинов, природозащитник.
За да се намери някакво решение на казуса, вече е създадена междуведомствена група.