След като Прага изгони 18 руски дипломати, заподозрени в шпионаж, Москва отговори с реципрочна мярка и изгони 20 чешки дипломати. Преди това Чехия обвини Русия за взривяването на склад с боеприпаси във Врбетице през октомври 2014 година.
Според чешките медии атентатът срещу склада е бил извършен, за да се предотврати сделка, в която е участвал българският търговец на оръжие Емилиян Гебрев. През 2015 г. срещу Гебрев беше извършен опит за убийство.
Разследващото издание "Респект" пише, че Гебрев е смятал да достави чешките боеприпаси на Украйна. А според чешкия портал seznamzpravy.cz, доставката може да е била предназначена и за бунтовнически групи в Сирия.
Според събеседник на Чешкото радио, преди взрива Гебрев е бил платил боеприпасите и дори е бил започнал да ги извозва. Чешкият премиер Бабиш също каза, че боеприпасите вече са били платени. А чешкият вицепремиер Ян Хамачек заяви, че първоначалният план бил боеприпасите да бъдат взривени едва след транспортирането им в България.
Чешкият премиер Бабиш оповести основателното съмнение, че в инцидента са били замесени сътрудници на руското военно разузнаване ГРУ и нарече този факт безпримерен и скандален.
Сегашният конфликт между Прага и Москва е най-тежкият след 1989 година. Руското Министерство на външните работи заяви, че била разрушена основата на нормалните отношения между двете страни. САЩ, Великобритания и други държави-членки на НАТО подкрепиха Чехия, а френският президент Еманюел Макрон заяви, че в отношенията с Русия трябва да се прокарат отчетливи червени линии, чието прекрачване да води до санкции срещу Москва.