Отбелязваме “Часът на Земята 2021”

Булфото (архив)
share

"Часът на Земята" е най-мащабната глобална инициатива, посветена на опазването на планетата.

Тази пролет тя ще стане факт за 14-а поредна година в над 7000 града от 180 държави. Милиони хора от цял свят традиционно ще изгасят осветлението в домовете си тази вечер между 20.30 и 21.30 ч., отправяйки призив за устойчиво и отговорно бъдеще. Това напомнят от WWF България.

"Часът на Земята" у нас събра близо 160 хиляди души във виртуалното пространство

Фокусът на международната кампания на WWF е върху опазването на биоразнообразието, което намалява с драстични темпове. Само за 50 години сме изгубили 68 процента от популациите на диви животни. Затова "Часът на Земята" в България обръща специално внимание на грижата за един емблематичен за нашите гори вид - кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години.

В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF е заявила желанието и амбицията да започне дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората.

"За огромна наша радост над 2000 българи се отзоваха на апела ни за помощ и подкрепиха създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече е на терен и работи успешно. Сега целта ни е да продължим да надграждаме започнатото, като проучим и оценим мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи, както и да предпазим местните хора от нежелани срещи с тях", отбелязва Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Всеки, който иска, може да стане закрилник на мечка на wwf.bg/mechki.

Водещи новини

Още новини