Даунът на здравната ни система ли е причината за въвеждане на 10-дневен пълен локдаун преди изборите и успяват ли заетите в тази стратегическа сфера да се справят с овладяването на заразата у нас? Възможно ли е коронавирусната инфекция да бъде овладяна чрез постоянно ту отваряне, ту затваряне на хората на хората по домовете им?
Поканих за разговор по актуланата тема експерта проф.д-р Светлана Велизарова, ръководител на Детска клиника към белодробната болница "Света София".
Ако изобщо трябваше да има локдаун, той трябваше да бъде наложен от властите още когато започнаха да се увеличават заразените хора от 1500 до 2000 души на ден, т.е. това беше някъде в последната седмица на февруари.
Обещанието да бъде отворено всичко тогава, не е медицинско решение
и аз съм убедена в това. Защото мнението на нас, специалистите, е точно обратното - да не се отваря каквото и да било. Сега също няма медицинска логика в това да затваряме за 10 дни. За това време съвсем леко ще намалее заболеваемостта. В момента няма голям натиск върху здравната система. В София има приети 2000 пациенти, а легла по болниците за такива случаи са 10 000. При правилни разчети и добра организация, всичко може да е под контрол и по план. Защо е това пълно затваряне преди изборите, аз не мога да кажа. Но медицински основания за тези действия, не виждам. не намирам голям резон в локдауните. Ковид 19 е въздушно капкова инфекция - ще затваряме, а като отворим ще стане пак същото и т.н., докато не се достигне до така желаният ефект от 70 на сто заразени от населението. Това е закон при инфекциите. Вирусът не се съобразява с това както искаме ние или управниците.
Още от самото начало доболничната помощ трябваше да бъде по-мобилизирана като се отделят хора за патронаж и да им се плаща като за първа линия.
Не беше нужно всичко да се хвърля върху болниците,
а сега истината е, че голям процент от хората, които са настанени болниците се страхуват да остават в домовете си. Разбирам ги, защото човек не се чувства сигурен, когато се лекува по телефона. Още повече, че и никой не обяснява на гражданите какви симптоми да очакват, какви мерки за вземат и т.н. Затова и стана такъв голям натиск върху лечебните заведения. Ако примерно в момента по болниците са настанени близо 7000 души, то от тях 5-10 на сто са в интензивните отделения, а от останалите предполагам, че 25-30% имат нужда от кислород. А по повод на оплакванията на много хора, ще поясня, че
Разминаването между резултатите от писиар и антигенен тест, е логично.
За да се активира антигенният тест е необходимо по-голямо количество вирусен товар, отколкото при писиарите. При хора, които имат малък вирусен товар в гърлата, може само писиарът да е положителен. Зависи кога се правят двете проби. Първо се активира писиар тестът, а след него се позитивира и антигенният, въпреки че се взема от едно и също място. Ако този ред е нарушен, то тогава става въпрос за направена грешка, която трябва да се коригира с повторение на пробите.
Ваксинирането трябва да продължи
и хората не бива да се тревожат от информациите, че някъде някой след 7 дни бил починал. Хората умират всеки ден по най-различни причини. Защо трябва да правим връзка с ваксината? От днес сутринта се възстановява инжектирането на "Астра Зенека" и пак работи портала за записване. Съветвам хората, които желаят, да се ваксинират.
Смятам, че здравната система се справя чудесно на този етап. Не се връщат болни от здравните заведения, има легла, болните не се връщат, а ги лекуват, има медикаменти. Няма да спра да повтарям, че това е инфекциозна болест, въздушно-капкова инфекция и хората трябва да минат през нея. Но рисковите контингенти трябва да се пазят, да се ваксинират, а другите ще минат през заразата, колкото и да ги затваряме.