Проф. Вася Банкова – българският принос в изследването на прополиса

Pixabay
share

Проф. Вася Банкова е един от стоте най-влиятелни учени в света в областта на медицинска и биомолекулярна химия според класацията на Стандфорския университет. Тя е една от основателките на школата за изследване на прополиса.

“Щастлива съм с хората, с който работя. В момента от моите ученици имам един професор – Милена Попова, един доцент – Боряна Трушева, които защитиха дисертациите си в Института за изследвания върху прополиса. За съжаление младите хора трудно се задържат. Няколко души вече преминаха, поработиха и напуснаха, защото не им е лесно с минималните заплати, които получават при нас, но се надявам, че сега ще успеем да задържим и млади хора.“, коментира пред БНР проф. Банкова.

Прополисът – полза и употреба

“Освен за лечение на гърло и настинки, прополисът е един много добър имуностимулатор. 30 капки на ден от тинктурите, които могат да се намерят в аптеките, са една добра подкрепа за имунитета. Също така за всякакви дребни ранички, изгаряния, много бързо заздравяват и не се получават инфекции. Освен че предотвратява инфекции, стимулира възстановяването на тъканта. Това, което ние сме направили, като комерсиализация на научен продукт, е един воден разтвор на прополис. Обикновено се правят тинктури, но има случаи, в които не е подходящо да се използва алкохол, както при малки деца, бременни, или да си го сложите в носа или пък в очите. Затова е важно да се направи достъпен във воден разтвор.“

Препоръчват пчелни продукти срещу вирусни инфекции

“Работим непрекъснато и не само върху прополис. Изследваме и медицински растения, лечебни растения. Прополисът пристига при нас от целия свят, към нас се обръщат хора, които биха искали да изследваме техния прополис. Напоследък сме се обърнали към прополис от т.нар. безжилни пчели. Това са много интересни пчели, те живеят в тропиците. Наистина нямат жило. Те са много разпространени, но само в тропиците. Те също дават и мед, и прополис, макар и по-различни. И хората по местата, където се въдят тези пчели, ги отглеждат, както ние си отглеждаме нашите, както по цял свят се отглеждат медоносните пчели. Понеже тези пчели живеят в най-бедните райони на света и хората, които ги отглеждат, биха могли да припечелят нещо допълнително, ако оползотворяват техния прополис и мед, се насочихме към изследване на продуктите от безжилните пчели. С това се занимаваме в момента.“

Проблемът са хората

“Важните стъпки най-напред са – да бъдат задържани хората. Защото нищо не става без хора. В момента при нас, в нашия институт, е в ход един проект “Наука и образование за интелигентен растеж“. Имаме център за компетентност, който е свързан с възстановяване на биоресурсите на лечебните растения и отпадъците от тяхната преработка. Благодарение на този проект в Института, заедно с още няколко научни организации, се сдобиваме с много съвременна, модерна апаратура и сме много добре оборудвани – проблемът са хората. Докато не стане ясно, че трябва да има институционална поддръжка на науката, за да се задържат тези хора. Не може да им кажем – започваш с 600 лв. заплата, като има проект, ще бъдат 1200, но днес ще има проект, утре няма да има. Ще има една година, в която ще пишем проекта, пък после какво ще стане – не се знае.“

 

 

Водещи новини

Още новини