Бивш шеф на ЕСО: Връзването на кабели по мантинели е техническо безумие

Булфото, архив
share

Заради неупражнен контрол се стига до това безумие, до тази трагедия. Така бившият шеф на Електроенергийния системен оператор и бивш заместник-министър на енергетиката Иван Айолов коментира смъртта на 16-годишното момче заради токов удар на централен столичен булевард. Пред БНР той описа случая като „вопиюща некомпетентност и безобразие“. Също изтъкна, че „това е едно безумие“, плод на безконтролност от институциите, които си прехвърлят топката и демонстрират безотговорност.

„Всичко това в крайна сметка се заплаща с човешки живот, което е потресаващо“, каза Иван Айолов в предаването „Преди всички“.

Той подчерта, че трябва да се даде отговор на въпроса „кога, кой и как е включил този кабел“, след като бащата на убития младеж потвърди, че също е усетил напрежението в опита си да спаси детето.  

"Детето е било убито от крачно напрежение. Атмосферните условия и осоляването против замръзване също са допринесли за високата проводимост", обясни специалистът.

Иван Айолов акцентира върху два основни въпроса – има ли партида в ЧЕЗ и чия е собствеността на шахтата. Той смята, че следва да се изясни преместваемите обекти имат ли официални партиди в ЧЕЗ и заплащат ли електроенергия. Специалистът каза още, че проектът за присъединяване на обекти се съгласува с маса институции.

Гневът на бащата на починалото дете към общината: Краката му били мокри? Как спите, как ядете?

"Тази шахта е елемент от тръбна мрежа", посочи Иван Айолов. Той смята, че по всяка вероятност собственик е Столичната община.

"На този булевард преди няколко години се прави основен ремонт. Тази тръбна мрежа, която пресича две платна на основен булевард, не може да бъде частна. Абсурдно е, техническо безумие, застрашаващо живота на гражданите, това връзване на кабели по преградните мантинели. Нямам думи“, възмути се той.

В същото време бившият зам.-министър отбеляза, че и ЧЕЗ носи отговорност. 

Когато тук беше България, убиваха деца

„ЧЕЗ не могат да се измъкват с това, че са до границата на собственост. Те не могат на сляпо да подават напрежение след точката на измерване“, категоричен е специалистът.

Айолов допълни, че трябва да се провери какви кабели има в шахтата – дали са само кабели с ниско напрежение или има и такива със средно напрежение.

Водещи новини

Още новини