Разкопаха средновековна сграда на Небет тепе

share

Останки от средновековна каменна сграда и щерна - резервоар за събиране на дъждовна вода, строен в края на 18-и или в началото на 19-и век, са открити при археологическите разкопки в частен имот на ул. “Д-р Стоян Чомаков” 5 в Стария град, пише в."Марица".

Работата ще продължи поне още един месец, очакваме да намерим ценни находки от късната античност, траките и бронзовия период, въодушевено разказа вчера археоложката Елена Божинова. Древните градежи са разкрити близо до музея на Начо Културата, на втората тераса на Небеттепе. Тук, досами крепостната стена, доскоро имаше стара полуразрушена къща, картотекирана в район “Централен” като опасна. През зимата тя беше срината до основите.

На информационното табло, окачено на оградата, пише, че фирма “Хаас - 60” ЕООД е възложила на изпълнител реставрация на съществуваща сграда и изграждане на двуетажна пристройка. Строителството е спряно, докато не приключат разкопките, тъй като намерените до този момент находки представляват архитектурен паметник.

Възрожденската щерна вече се вижда в цялото й величие. Резервоарът е пет метра дълбок, във формата на купол, граден е от тухли с хоросан и е измазан отвътре. Тук предците ни са събирали вода за домакински нужди, разказа Елена Божинова. Останките от каменната сграда сочат, че тук в периода между 12-и и 14-и век е живял заможен човек - болярин или някой от управниците на града.

Стените са два метра високи и с дебелина един метър. Предполага се, че къщата поне два пъти е пострадала от пожар, възможно в резултат от превземането на Пловдив от Фридрих II Барбароса. При Калоян е била обмазана с мазилка и оцветена в синьо, жълто и червено, за което археолозите съдят по намерените парчета мазилка. При разкопките освен градежите са намерени средновековна керамика, над 15 монети от античността и византийската епоха, сребърна кобура.

Междуведомствена комисия, в която задължително участват специалисти от бившия НИПК, ще опише всички находки, след като разкопките приключат. Комисията ще се произнесе дали старинните сгради могат да бъдат засипани с пръст, или инвеститорът трябва да ги експонира. Собственикът на имота имал намерение да направи сред древните градежи заведение или магазин за сувенири.

Водещи новини

Още новини