На свое заседание днес Надзорният съвет на Националния осигурителен институт (НОИ) утвърди проекта на Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2021 г.
В него са отразени параметрите на предвидените за следващата година социално-осигурителни политики в страната. В изпълнение на своите правомощия по Кодекса за социално осигуряване, членовете на съвета се запознаха със заложените в документа законови промени и подкрепиха с мнозинство направените предложения. Предстои съгласуването на проектозакона в Националния съвет за тристранно сътрудничество, приемането му от Министерския съвет и окончателното му гласуване в Народното събрание.
По време на обсъждането на проекта на бюджета на ДОО социалният министър Деница Сачева коментира, че през следващата година няма възможност пенсиите да бъдат преизчислени върху осигурителен доход за 2015 или 2019 година, защото държавата не разполага с такива средства. Сачева обясни, че наложеното осъвременяване на пенсиите с пет на сто от 1-ви юли догодина и изпреварващото вдигане на минималната и максималната пенсия, съответно на 300 и на 1440 лв., е справедлив модел. “Към момента 250 лв. спрямо 1200 лв. максимална пенсия, съотношението е 4,8, точно същото съотношение ще запазим и в следващата година. Има пенсионери, които считат, че са ощетени, защото имат ниски пенсии. Все пак наистина пенсията е функция на осигурителния принос“, каза тя. "Отглеждането на малко дете през втората година е със запазено обезщетение от 380 лева, за ад се стимулира връщането на майките на работа", допълни министърът.
Стефан Василев, председател на Надзорния съвет от квотата на работодателите обяви, че организацията му ще гласува против проекта на държавата с основния аргумент, че минималната пенсия от 300 лева демотивира. “Няма нужда да се осигурявате, защото утре ще дойде време, ще получавате същата пенсия, каквато получават и другите, които не са се осигурявали“, каза той, цитиран от БНР.