Без авторско право, дори в ерата на интернет, не може, защото това ще лиши човечеството от талантливи хора, които създават нещо за нас, другите, които само ползваме. Това каза Георги Дамянов, директор на Дирекция „Авторско право” към Министерството на културата, по повод Международния ден на книгата и авторското право, пише "Фокус".
В книгоиздаването пиратството е най-малко, защото не може да бъде масово, а голямото количество нелегално производство е условието, за да може да се говори за него. Нарушаване на авторските права е всяко ползване на защитено произведение, без авторите или издателите, да са дали съгласието си за него.
„Може би в съзнанието на много хора, авторското право е пречка за развитието на технологиите, за ползването на произведенията, но без него няма да има автори, няма да има хора, които ще правят такива произведения, няма да има възвращаемост”, категоричен бе Георги Дамянов.
„Най-големият случай в електронното издаване на книгите е това, което направи „Google Books”. Те първоначално имаха желание, да качат книги с изтекли права, с неизвестни автори, без да нарушават права. Но както бяха с добри намерения, качиха над 10 млн. книги, нарушиха сума ти права на автори, най-вече на европейски – френски, немски. Чак тогава се сетиха, да кажат – „добре, нарушаваме права, който не иска, да ни се обади, ще му свалим книгата, а тези, които искат ще им дадем по 60-70 долара”. Това, по принцип, не е правилно, но както от Google казват, „цифровизацията е агресивно неизбежна”.
Просто те се увлякоха много напред, но от друга страна, много хора по света казват „Браво, те направиха такава библиотека, да четеш произведения от цял свят”. От тази страна добре, но правата на авторите, чиито произведения са качени, в голямата си част не са защитени”, посочи той.
По думите му - цифровизацията е неизбежна, но агресивна. „Има едно противоречие, което е в масовото съзнание на хората. Да, всичко в интернет ще бъде свободно и оттам се появява идеята, че авторското право казва – не, трябва да се иска съгласие на автора, а в интернет се публикуват милиони произведения, без съгласието на техните автори. Трябва да се намери формула, начин на обезщетяване на тези автори, за това, че се ползват техните произведения” – посочи той.