Тревожна ли е актуалната обстановка в коронавируснен период у нас и по света? Предпазват ли ни маските и колко е достоверна статистиката за заразените с инфекцията? По тези и други актуални въпроси разговарям с д-р Георги Тодоров, който е лабораторен лекар и председател на УС на сдружение "Булад".
Няма основания за тревожност нито у нас, нито пък в останалите държави. На Стария континент живеят 550 млн.души, а носителите на вируса засега са по-малко от милион. С много други колеги като доц. Атанас Мангъров, доц. Атанасов, проф. Иван Чалъков и др. отдавна препоръчваме да се наблегне на здравната култура и да се премахне терора с маските в училище.
Обстановката у нас от вчера стана още по-неясна,
защото се каза, че в България имало по 33-ма души заразени от 100 000 изследвани. Това абсолютно не е вярно, защото преброяват всички заразени, а не актуалните, установени с писиар тест /PCR тест/. Казаха и че само 20% от положителните проявяват симптоми и само 5% се нуждаят от лекарски грижи. Това обаче опровергава необходимостта от крути ограничителни мерки. Впрочем, сегашната бъркотия не се е случвала при нито една епидемия.
Този вирус не може, не е редно да се доказва с писиар тест.
Това не са мои произволни твърдения, а научни доказателства, публикувани в научни списания. Този метод е много ценен за медицината, но не е за доказване на вируси. А тук какво се случи? Наплашиха децата, учителите и родителите и тепърва тези проблеми ще създадат психически неразположения. Да не говорим за лошото качество и резултати на онлайн обучението, вижте нивата на входните тестове на учениците.
Маските пазят болните, когато са на операционна маса,
защото в носа и устата на хирурга има най-различни бактерии. Опасности има и при отворени кореми, в плеврите и т.н.. Но маската не може да ви предпази от коронавируса, защото порите им са няколко пъти по-големи от евентуалните заразни частици, които могат да изхвърчат от устата на някой. Мога да онагледя с примера да пробвате да хвърлите от 2 м шепа стотинки през обръч. Така че най-важно е редовно да си мием ръцете и да внимаваме да не стоим срещу хора в близост под 1,5 - 2 м. Никакв други мерки не могат да ви опазят от въздушно-капкова инфекция. Лошо за обществото ни е, че досега у нас не се състоя дебатът, на който поканихме щаба с отворено писмо още през юни. Ние не сме по-малко специалисти, работим на терен и точно в сферата на инфекциите и заразите.
С писиар тестовете се установят над 30 на сто фалшиви положителни резултати,
което е много лошо и около 17% фалшиви отрицателни. Е, аз питам - при всичките условности на подобна статистика, ама как при 47 на сто грешни резултати, как може да се доверяваме на тази технология?! Аз съм лабораторен лекар и като такъв казвам: Един положителен тест, не означава болен човек. Ако тестовете са на 100 % верни, то в страната ни в момента има около 4 800 души с активна инфекция, но само 20% от тях имат симптоми. Следователно как може да се говори за епидемиологична обстановка! Вчера по Закона за достъп до обществена информация получихме тревожна информация. МЗ отговаря уклончиво по колко теста се правят и колко човека са изследвали. Излиза, че те са направили 2,3 пъти повече тестове, отколокото са изследваните хора. Самият отговор от страна на МЗ е много скандален и цялата кохорта от специалисти там признават, че писиар технологията е неприложима за вирусни изследвания. Оказа се също така, че от щаба не са водили протоколи затова как работят, съветват МС, как се отчитат дейността си. С две думи - как може да няма и един писмен документ за взетите решения по време на коронакризата?
Заради всичко казано дотук, аз призовавам да се махнат маските в училищата. Родителите да не позволяват да бъркат в носовете на децата им, защото могат да станат страшни бели, а и вирусът, ако го има, не е в носа. Всички останали да си направят имунните тестове, за да се види какъв е имунитетът на нашите хора.