Доволни сме в немалка степен, но това не означава, че няма да кажем какво липсва. За пенсионерите - това безспорно ще е подкрепа за най-бедните и рискови групи, мисля си, че тази подкрепа трябва да продължи до края на годината. Държавата и правителството не трябва да прави каквито и да било икономии. Това заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров по повод новите социално-икономически мерки на правителството.
От самото начало подкрепяме мярката 60/40. Тя е работеща и благодарение на нея са съхранени около 200 000 работни места, каза още той.
Димитров каза, че за протестиращите майки на деца с увреждания се осигурява ресурса, който им е необходим.
През есента очакваме допълнителен ръст на безработицата, въпреки всички взети мерки, добави още той.
По думите му много важна мярка е 55 млн. лв. които са били обещани на сектор "Туризъм" и сега са осигурени.
Опитваме се да предлагаме нови мерки за групи в обществото, които остават незащитени като семействата с деца. Искаме финансова подкрепа за тях. Тези предложения са отворени и ще продължаваме да ги искаме. Също така целевите помощи за отопление. Достъпът остана същия, той трябва да се увеличи до прага на бедност. Тук трябва да се погледне много по-внимателно, каза той.
Този пакет от мерки е вторият, но не е последният. Има редици нужди, които остават отворени, допълни синдикалният лидер и добави, че се надява и те да намерят подкрепа в следващите пакети от мерки, финансирани от ЕС.
Издръжката на живота през второто тримесечие на член от 4-членно домакинство е 626 лева. 2504 лева е за семейство от 4 души. Има леко намаление на издръжката на живот от 0,4%.
Регионалната диференциация се увеличава поради бавното нарастване на заплатите. Това засилва вътрешната миграция и това води до обезлюдяването на малките населени места. "Живеем в няколко Българии по отношението на доходите. Това влияе нагласата за емиграция да не спада. 2/3 от българите получават под минималната заплата.", обясни още Димитров.
Според него с бизнеса не могат да се договорят вече две години. Ние започваме оттам, където те свършват, каза още лидерът на КНСБ.
Данъчното облагане е една от причините за задълбочаващото се неравенството у нас. В ЕС няма такова съотношение между преките и косвените данъци, подчерта още Димитров.