Нередовен пътник от градския транспорт в София бе закопчан с белезници. Това се случва, защото не е имало откъде да си купи билет. Случката се разиграва в тролей номер 9, съобщава БТВ.
Мъжът не пътува по тази линия редовно. Когато пристига на спирката, мъжът вижда, че няма откъде да си купи билет. Качва се, тъй като бърза за работа.
„Идеята ми беше на следващата или по-следващата спирка да сляза и да си закупя“, споделя потърпевшият.
Начините за купуване на билети са няколко - от касите на Центъра за градска мобилност, от апарат или от водача на превозното средство. В условията на пандемия част от пунктовете не работят, шофьорите не продават билети, а кабините им са изолирани, апаратите пък бяха демонтирани още през февруари, за да се сменят с нови.
След две спирки, пътникът забелязва контрольори. Слиза, а те искат да го глобят. Той обаче настоява да плати 1,60 лв., а не 30 лева, тъй като не е имало откъде да си закупи билет. Разправията завършва с белезници. Намесва се и Общинска полиция, както и униформени. През цялото време му казвах, че това е неправомерно задържане, но така ми изви ръката и така ме натискаше към патрулката, като че ли съм най-големият престъпник. Тогава ми казаха, че глобата е 30 лева, аз им казах, че това е рекет“, обяснява глобеният пътник.
Версията на Общинска полиция е друга:
„Нашият служител, който се представя и е от СДВР, иска личната карта на нередовния пътник, но той го блъска и казва, че нищо няма да му даде. В този момент, тъй като не изпълнява полицейско разпореждане, хващат го за ръката и е заведен в спрялата на близо кола на Общинска полиция“, разказва Кирил Лозанов - началник сектор „Общинска полиция“.
Проверката ни показа, че след карантината в столицата действително са намалели местата, от които човек може да се сдобие с превозния документ. Избираме друго превозно средство на случаен принцип и се казваме, за да проверим, в продължение на колко поредни спирки няма да можем да закупим билет. Возим се около 10 минути по линия на трамвай номер 7. На спирките каси няма. И така след 8 спирки открихме каса, за да се снабдим с превозни документи. В момента в столицата има 270 обекта за превозни документи.
„Както виждате, епидемиологичната обстановка е сериозна, ползването на градския транспорт не е в режим, какъвто е бил преди това. За да се качите, трябва да си подготвите маска, наистина трябва да имате причина да го ползвате и не пречи да се снабдите с превозни документи - може да си купите абонаментна карта. Достатъчно е да отидете един път до каса на ЦМГ, да си вземете 10 билета на веднъж, така че, ако искаме да бъдем съвестни и редовни, можем да го направим“, коментира Димитър Дилчев - директор на Центъра за градска мобилност.
От утре до края на пандемичните мерки, билети отново ще се продават при проверяващите, както бе от март до май.