След като преди няколко месеца авторитетното испанско издание "La Vanguardia" представи на своите читатели обширен материал за красотата на Рилския манастир, от редакцията на вестника решиха днес да запознаят аудиторията си и с друго, не по-малко омайващо кътче в нашата родина. Днешният им материал е посветен на Долината на розите в Казанлък.
,,Всяка година от средата на май до средата на юни хиляди работници отиват в Долината на розите и собственоръчно изскубват венчелистчетата, които биват използвани за направата на масло, есенция, вода, гелове и кремове. Процесът не е механизиран, поради което се изисква изключителна деликатност на работа. В конкретния случай става дума за т.нар. роза дамасцена, която е внесена в страната от Сирия през XV век и е най-добрият продукт за козметичната индустрия'', пише в материала си журналистът Серхи Рамис.
През този кратък период от последния месец на пролетта долината се изпълва с работници, които пълнят огромни чували само с венчелистчета и можем да кажем, че същите тези берачи са може би най-привилегированите в този момент, защото ноздрите им имат късмета да подушат най-приятния и пукхав аромат, с който ще бъдат заредени едни от най-търсените марки парфюми в света, допълва Рамис и посочва, че един литър етерично масло може да стигне цена до 8000 евро.
България определено може да се гордее с тази своя индустрия, която освен добри приходи, осигурява на страната и световен престиж. Долината на розите е освен това и задължителна туристическа дестинация, ако решите да посетите България, както и Музея на розата в Казанлък, където можете да се сдобиете с подробна информация за процеса за бране на розов цвят.
Празник на розата в Карлово (Снимки: Булфото)
,,Казанлък е разположен на около сто километра от Пловдив и на около 200 км от столицата София. Други места, където местните може да се похвалят с долините си от рози, са Калофер, Карлово, Павел Баня и Сопот. И не на последно място настаняванията са на добри цени. От традиционната българска кухня задължително трябва да опитате изумителното кисело мляко, което също е национална гордост за българите'', завърша статията си Рамис.