Има достатъчно на брой обучени водни спасители в страната. В цялата страна ударно се провеждат курсове. Това каза на брифинг председателят на Националната комисия по водно спасяване и член на НС на БЧК доц. Стоян Андонов, предаде репортер на Novini.bg.
На брифинга стана ясно, че годишно се обучават между 800 и 1000 водни спасители.
За миналата година можем да отбележим рекорд в положителна посока – 96 удавени. Значително се подобри и броят на удавените деца – нареждаме се сред развитите държави, заяви доц. Андонов. 3783 са спасените от удавяне.
На един спасителен пост екипът трябва да е минимум от двама души. Ако се наложи да се окаже първа медицинска помощ, двама души действат по-ефективно. Изразихме това становище пред министъра на туризма и имаме уверение, че то ще се спази. Един човек е крайно недостъчен – не го препоръчваме на концесионерите, подчерта председателят на Националната комисия по водно спасяване.
Апелирам към правителството да възстановим плуването като задължително в училищата, заяви председателят на Българския червен кръст акад. Христо Григоров. Това е необходимо – в Германия могат да плуват над 95% от хората, а в България - едва 22-23%. Нашите деца са едни от най-дебелите в Европа, защото са обездвижени. С тази мярка водният травматизъм ще намалее, увери акад. Григоров.