Цените на горивата продължават да пълзят нагоре. На повечето бензиностанции масовият бензин А-95 вече се продава за 2,70 лв. и задмина дори традиционно по-скъпия дизел. Затова все повече българи спират от движение личните си автомобили, съобщава Нова телевизия.
Държавата пък, макар да следи всекидневно промените, не разполага с механизми да се намеси и да компенсира увеличението.
Себестойността на горивата формира само 40% от това, което плащаме на бензиностанциите. Затова много шофьори се питат при кого отиват останалите 60 на сто. Оказва се обаче, че печалбата на дистрибуторите на горива не надхвърля 2%. Другото се трупа от акцизи, мита, ДДС, производствени разходи и транспорт.
"Няма много резерви. Бизнесът и правителство трудно могат да променят положението", твърди Андрей Делчев от Българската петролна и газова асоциация.
Но цената, на която сега се предлагат течните горива, не допада на масовия потребител. Затова много лични автомобили се използват вече само при крайна нужда. Заместват ги служебните.
За да се стигне до по-ниски цени обаче, някоя от оскъпяващите компоненти трябва да бъде намалени. От Министерството на финансите следват програмата за постепенно вдигане на акцизите, съобразно с договореното с европейските партньори в предприсъединителния период. Не съществува механизъм за компенсиране на потребителите, напомнят и от Министерството на икономиката, макар че постоянно следят случващото се на пазара. Единственото, което може да върне стойността на дизела и бензина към поносими нива, остава рязко подобряване на международните пазари.
„Ако световните цени вървят нагоре, и тук цените ги следват", подчерта Делчев.
В момента в най-голяма степен на този пазар влияе ситуацията около евро санкциите за Иран.
Цените на горивата продължават да вървят нагоре
- 03.04.2012 | 20:06
- 8031