2152 души са потърсили убежище в България през 2019 г. Това става ясно от справка в сайта на Държавна агенция за бежанците (ДАЗД).
Според данните най-голям е броят на афганистанците – 997 души. Следват сирийци – 487. В топ 5 на страните на произход по брой подадени молби са още Ирак – 303, Пакистан – 98 и Иран – 93.
Само през декември у нас 82 лица без гражданство са потърсили помощ. Те са били от 11 държави. 7 са получили статут на бежанци. На други 22-ма е представен хуманитарен статут. Отказ от предоставяне на международна закрила са получили 25 чужденци от 7 държави.
От ДАЗД публикуват актуалните данни за прииждащите мигранти у нас. Предоставят се и графики, с които се онагледява броят на чужденците, търсещи закрила у нас.
Закрилата, която Република България предоставя на чужденци, включва убежище, международна закрила и временна закрила. Правото на убежище в Република България е регламентирано с Конституцията на Република България и Закона за убежището и бежанците (ЗУБ). Конституцията определя правомощията на Президента да предоставя убежище. Съгласно чл. 27, ал. 2 от Конституцията „Република България дава убежище на чужденци, преследвани заради техните убеждения или дейност в защита на международно признати права и свободи.“
У нас има три регистрационно-приемателни центъра за бежанци за регистрация, настаняване и провеждане на процедура във вътрешността на страната. Те се намират в София, Харманли и Баня, като този в столицата има три поделения - "Овча купел", "Враждебна" и "Военна рампа".
През последните дни България засили охраната по границата във връзка с усложнената ситуация в Сирия и решението на Турция да насочи бежанския поток към Гърция. Засега към нашата страна не се наблюдава наплив на мигранти. Властите обаче следят изкъсо ситуацията. Бе организирана дори среща между премиера Бойко Борисов и турския президент Реджеп Таийп Ердоган. Двамата ще разговарят в Анкара. Ще бъде обсъдено и искането на Турция за повече помощ от страна на Европейския съюз за справяне с мигрантския въпрос. На този фон напрежението по турско-гръцката граница все повече се изостря, като се говори дори за хуманитарна криза.