Полиетиленовият водопровод, доставящ питейната вода за 25 хиляди жители на Свищов и в селата Вардим и Царевец, е изграден от тръби за поливни системи, а не за водоснабдителни нужди. Това са показали анализите на хидроексперти, посочи кметът на Свищов Генчо Генчев, предаде БНР.
Има проблем и с високото съдържание на манган в питейната вода, която не минава през пречиствателна станция.
Община Свищов е наела хидроексперти, които да установят каква е причината за 70 аварии по новия водопровод в последните седем години.
„Оказа се, че това са полиетиленови партида турски тръби, които се използват за поливане на земеделски земи“, заяви Генчев и поясни, че изпитанията са показали, че полиетиленовият водопровод аварира при налягане на водата от четири атмосфери, а би трябвало да издържа на двойно по-голямо налягане.
За Свищов водата се черпи от кладенци. Вода има, но друг сериозен проблем е съдържанието на манган в нея. „Надяваме се на новия ВиК холдинг за изграждане на обезманганителна станция“, посочи Генчо Генчев и допълни: „Една такава станция е в размер на 7-8 милиона лева. Манганът си е наличен, следят се нормите, няма сериозни повишения“.
Генчев увери, че свищовската вода не е отровна и е годна за пиене.