Минути преди да бъде открита първата линия от "Турски поток" в Истанбул от Реджеп Ердоган и Владимир Путин, бе разпространена официална информация как протича строителството на втората линия на територията на България, предаде репортер на NOVINI.BG.
Припомняме ви, че на събитието ще присуъства и премиерът ни Бойко Борисов, който според твърденията е поканен лично от Ердоган.
Днес заедно с Борисов в Истанбул отиват министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на икономиката Теменужка Петкова и изпълнителният директор и член на УС на „Булгартрансгаз“ ЕАД Владимир Малинов.
Припомняме ви, че проектът „Турски поток“ свързва директно Руската федерация с газотранспортната мрежа на Турция. Дължината на морския участък на „Турски поток“ е 930 км през Черно море – от Анапа в Русия до Каякьой в Турция. Максималната дълбочина на тръбите е до 2 200 м. във водите на Черно море. Морският участък на този проект е най-голямата система, полагана на такава дълбочина – 2 200 м. Капацитетът на двете тръби, които ще достигнат до сухопътния участък, е 31,5 милиарда кубически метра природен газ на годишна база. От приемния терминал при Каякьой в Турция една от двете подземни тръби на сушата се свързва със съществуващата газопреносна система на Република Турция при Люлебургаз. Другата тръба продължава през територията на Р. Турция до границата с Република България. Сухопътният участък на територията на Турция от терминала в Каякьой до границата с България е с дължина 142 км.
Ето какво се е свършило на територията на страната ни по проекта до момента, 08.01.2020 година:
Работи се в следните участъци: от кранов възел Борислав до кранов възел Горни Дъбник, който е с дължина 57,4 км и е разположен на територията на област Плевен - общинa Пордим; област Ловеч - община Ловеч; област Плевен - общини Плевен и Долни Дъбник.
Във временните бази са доставени всички необходими тръби за участъка - 4 736 броя тръби, почистен е 69 % от хумуса от сервитута на газопровода, което е 39,8 км, разнесени по трасето са 10 % от тръбите, което е 5,6 км, заварени са 6 % от тръбите, което е 3,3 км; - от кранов възел Горни Дъбник до кранов възел Селановци, който е с дължина 45,2 км и е разположен на територията на област Плевен - общини Долни Дъбник, Искър, Долна Митрополия и Кнежа; област Враца - община Оряхово.
Във временните бази са доставени всички необходими тръби за участъка – 3 748 броя; отнет е 93 % от хумуса от сервитута на газопровода, което е 41,8 км, разнесени по трасето са 86 % от тръбите, което е 38,6 км, заварени са 77 % от тръбите, което е 34,8 км; - от кранов възел Селановци до кранов възел Вълчедръм, който е с дължина 47,1 км и е разположен на територията на област Враца - общини Оряхово; Мизия и Козлодуй, област Монтана - община Вълчедръм.
Във временните бази са доставени всички необходими тръби за участъка - 3 942 броя тръби, отнет е 99 % от хумуса, което е 46,85 км, разнесени по трасето са 51 % от тръбите, което е 24,1 км. Общо са доставени във временните строителни бази – 18 385 броя тръби или 220,62 км.
Общият почистен хумус от сервитута на газопровода е 128,45 км. Общо разнесени тръби по трасето – 68,3 км, от които са заварени 38,1 км. На 03.10.2019 г. е сключен договора за изграждане на двете компресорни станции по трасето на газопровода – КС „Расово“ и КС „Нова Провадия“. Изградени и въведени в експлоатация за Газизмервателната станция „Странджа“ и 11 км от българо – турската граница.
Очаквайте НА ЖИВО в NOVINI.BG в 14.00 часа откриването на първата линия на "Турски поток".