Това заяви за „Радио К2" Гинка Чавдарова, директор на Националното сдружение на общините в България.
Според нея, дори и минималната корекция от 5 % поражда сериозни финансови проблеми, затова се набляга на начините за избягване на нередности и отчитане на сериозните процедури и вписвания.
„Основният плюс на европейските проекти е, че имаш допълнителен ресурс, който насочваш към общинска инфраструктура, но трябва да се вземе предвид независещия от теб риск- забавеното плащане".
На въпроса кой би помогнал на общините, ако пострадат от подобни санкции, Чавдарова посочи няколко изхода: дисциплиниране на всички структури, реципрочност на санкциите, отговорност на органите, натоварени с управление на средствата по европейските фондове.
Тя обясни, че се работи за нов финансов механизъм и фонд за финансови корекции. Негова задача е да отчита степента на отговорност на бенефициента, която ще се поделя с тази на органа, допуснал финансовата нередност.
„Ние сме единствената институция, която периодично дава гласност и прозрачност във връзка с дълговете на общините. До известна степен се увеличи събираемостта и се надявам, че полека ще ги стопяваме", заяви Чавдарова във връзка с неразплатените сметки на общините към различни фирми.
По отношение увеличението на минималната работна заплата, Чавдарова наблегна, че това е от компетенцията на Министерство на финансите и Министерство на труда и социалната политика, поради макроикономическия характер на въпроса.
Гинка Чавдарова отбеляза, че основният проблем на общините се състои в спрялото законодателство за местните финанси: „Трябва ни нов закон за местните данъци и такси, тъй като не можеш в една пазарна икономика, в една отвореност и ангажираност на гражданите в бюджетния процес, на местно ниво да работиш с един модел, установен преди 30 години."