Едновременно с това те смятат, че актуализацията на пенсиите трябва да се извърши с еднакъв процент за всички пенсии, в зависимост от осигурителния доход, инфлацията и ръста на БВП.
Според експертите на Стопанската камара промяната на минималната заплата, без отчитане на преките и косвени ефекти от този акт, ще затрудни преди всичко малките и средни предприятия, а точно те осигуряват основната част от работните места в страната.
Това от своя страна ще принуди работодателите да закрият работни места или да освободят нискоквалифицираните работници, което пък от своя страна ще доведе до допълнителен натиск върху обществените фондове и дисбаланс в приходната и разходната част на държавния бюджет и бюджета на ДОО.
Според ръководството на БСК промените в заплатите на най-неквалифицираните работници, включително за тези, които не желаят да се образоват и квалифицират и не получават съответната оценка от работодателите, следва да се основава на пазарни механизми. Решенията за това трябва да се вземат на ниво предприятие или бранш.
"Решенията за актуализация на минималната заплата и пенсиите не трябва да се вземат под натиск, а след оценка на въздействието според българското законодателство и европейските директиви", са категорични от работодателската организация.
БСК: Вдигането на заплатите води към дисбаланс в бюджета
- 10.06.2011 | 14:43
- 1624