ЧЕЗ Разпределение България монтира 127 маркиращи устройства (дивертори) по електропроводите в община Белене, които правят проводниците видими за птиците и намаляват риска от сблъсък с тях. Това съобщиха от пресцентъра на дружеството.
Предвижда се и обезопасяването на 63 стълба с различни птицезащитни продукти. До момента са обезопасени изцяло 13 стълба с 39 изолационни комплекта.
Усилията са част от проекта „Живот за птиците“, който се изпълнява в партньорство с Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). В рамките на този проект се извършват теренни проучвания, за да се установят най-рисковите за птиците райони и да се гарантира целесъобразно насочване на усилията за обезопасяване на електропроводите. Проучванията определиха област Плевен като регион с особено значение.
Те ще продължат, докато се идентифицират всички важни за птиците места и се планират конкретни мерки за повишаване на сигурността им.
Част от планираните вече дейности в областта предвиждат и повдигане на 46 щъркелови гнезда със специални платформи. По този начин се предпазва животът на птиците, предотвратяват се пожари по мрежата и се съкращава броят на прекъсванията на електрозахранването в резултат на контакта на щъркелите с електропроводите.
ЧЕЗ Разпределение България и БДЗП представиха усилията, предприети за защита на птиците в област Плевен и конкретно в община Белене, на 31 октомври в природен парк „Персина“ – стратегическо за птиците място със защитен статут, където са концентрирани част от дейностите по проекта в района.
„Опазване на застрашени видове птици чрез обезопасяване на опасни за тях въздушни електропроводи в защитени зони от Натура 2000 в Западна България”, LIFE16 NAT/BG/000612 или „Живот за птиците“ е проект с бюджет 2,65 млн. евро. ЧЕЗ Разпределение инвестира в него над 800 хил. евро , както и човешки ресурс и усилия за неговото изпълнение. Европейската комисия осигурява финансиране от 1.85 млн. евро по програма Life на Европейския съюз.
Дейностите по намаляване на конфликта диви птици-електропроводи, изпълнявани в партньорство с БДПЗ, ще продължат до края на 2022 г.