„Вярвам в българската съдебна система. Българската правораздавателна система е абсолютно независима, изпълнителната власт не може да се меси в решенията й.“ С тези думи вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева призова австралийската страна случаят „Джок Полфрийман“ да не се политизира, а българският съд да бъде изчакан да вземе своето решение.
Външният ни министър се присъедини за кратко към среща на заместник-министъра Петко Дойков с Джон Филип, временно управляващ посолството на Австралия в Гърция, акредитирано и за България.
Екатерина Захариева подчерта пред австралийския дипломат, че това е консулски случай. „Да не позволяваме този случай да попречи на двустранните ни отношения“, заяви Екатерина Захариева.
По случая „Полфрийман“ в България няма политически натиск, каза още външният ни министър. Екатерина Захариева изрази разбирането, че казусът е обществено чувствителен, както и че българското общество има право да изразява своето мнение и да коментира, стига това да е в съответствие с Конституцията на България и да не се използва език на омразата.
„Убедени сме, че в България се спазва върховенството на закона, както и че правосъдието е независимо“, заяви временно управляващият посолството на Австралия в Атина Джон Филип.
Заместник-министър Дойков и Джон Филип обсъдиха двустранните връзки с Австралия, както и сътрудничеството в рамките на отношенията на Австралия и ЕС. „Имаме много добър диалог между двете страни, позитивни са тенденциите и в сътрудничеството в търговско-икономическата сфера, където има голям потенциал за развитие“, заяви заместник-министър Дойков. Той потвърди интереса на България двете страни да сключат социална спогодба и отбеляза значението, което страната ни придава на голямата българска общност в Австралия - около 20 000 души.
За 2018 г. двустранният стокообмен с Австралия отбелязва растеж - със 116 на сто на годишна база като е достигнал близо 100 млн. долара. България приветства и започването на преговорите за Споразумение за свободна търговия (ССТ) на ЕС с Австралия, за чието начало страната ни положи големи усилия по време председателството си на Съвета на ЕС през 2018 г.