5 281 прасета са умъртвени доброволно в област Сливен

Булфото (архив)
share

5 281 прасета са умъртвени доброволно в 46 от общо 74 населени места в област Сливен, които попадат в 20-километровите зони на промишлените свинеферми. Това каза директорът на ОДБХ д-р Пламен Пенчев.

Той представи данните по време на провелото се днес заседание на Областната епизоотична комисия под председателството на областния управител Чавдар Божурски. На него са били отчетени резултатите от мерките срещу разпространението на АСЧ в област Сливен, съобщиха от пресцентъра на Областната администрация.

Отново ще бъдат извършени проверки от служителите на ОДБХ в 66 обекта от типа „заден двор”, където е продължило отглеждането на общо 269 домашни свине и са издадени предписания за изпълнение на разпоредените указания. При необходимост в тези проверки ще участват представители на МВР, посочи той.

Паралелно с това Областната дирекция по земеделие извършва информационна кампания сред арендаторите на земеделски земи относно изискванията за прибиране и съхранение на фуража от тазгодишната реколта, както и за действията, които трябва да се предприемат, ако в земеделските площи бъдат открити трупове на диви свине.

Съгласно приетите решения от предходни заседания на Областната епизоотична комисия, РДГ е изградила в горските площи 25 селективни капана за улов на диви прасета. Предстои създаването на още 11.

Областното пътно управление продължава дезинфекцията на местата за смет. Обработката се извършва един път седмично около главните пътища и два пъти – край магистрала „Тракия”.

ОДМВР продължава оперативните мероприятия, свързани с контрола срещу нерегламентираното транспортиране на месо и нелегалното отглеждане на прасета. Досега сериозни нарушения не са открити.

От Община Сливен съобщиха, че започват проверки във вилните зони на града, за да се установи броя на домашните прасета, които се отглеждат там.

На заседанието на Областната епизоотична комисия бе отчетено, че в резултат на активната информационна кампания сред населението и проявената от гражданите отговорност в неблагоприятната обстановка, рисковете от нахлуването на панзоотията от африканска чума по свинете са силно занижени.

Въпреки това областният управител Чавдар Божурски даде указания срещите със стопаните и арендаторите да продължат, както и контролните дейности за спазването на правилата за дезинфекция и на санитарни изисквания. Това се налага, за да не се допусне разпространението на африканска чума по свинете в Южна България, в частност – и в Сливенска област.

Водещи новини

Още новини