Нашествие на медузи в морето

Pixabay
share

Десетки мекотели изпълзяха по плажовете най-вече на юг, пише в. "България Днес". Съществата уплашиха множество туристи, но се оказаха същинска атракция за плажуващите деца.

Особено благоприятстваща среда за множеството медузи са водораслите, които в последните две седмици заляха плажовете на Царево, Арапя, Варвара, Синеморец, Ахтопол и други любими на родните и чуждестранни летовници курорти.

Многоклетъчните животни не са опасни за човек, като много от плажуващите свободно разнасят в ръце животните за снимки за спомен, а децата се надпреварват да ги извличат от водораслите на пясъка и да си играят с тях.

През август е размножителният период на медузите и това още повече благоприятства нашествието им в плитчините край брега, споделят спасители по плажовете на Южното Черноморие.

Навътре в морето техният брой е още по-голям и опитните плувци редовно се срещат с тях.

В късния следобед, когато започне да духа източният бриз, медузите излизат и на брега. Тогава и най-често къпещите се в морето на плиткото се оплакват от опарвания.

В такива случаи трябва веднага да се излезе от водата и кожата да се напръска с хладка вода, но не солена. Може да се третира нараненото място и с киселина като оцет например, съветват експертите.

Те успокояват, че медузите, които се срещат в Черно море, не са смъртоносни. Рискове, макар и минимални, има за децата и хората с алергии.

Прекомерният риболов, който води до изчерпване на зоопланктоноядните риби, каквито са цацата и хамсията, води до бурно развитие на зоопланктона, който е и плячката и хранителната база на медузите, споделят ихтиолози.

Налице е и друга зависимост. Колкото повече непречистени води се вливат в Черно море, толкова повече парещите мекотели се увеличават. Затова учените алармират, че бумът на медузи е категоричен индикатор - екосистемата е застрашена и проблемите на морето се задълбочават.

Водещи новини

Още новини