Тихомир Безлов: Източените данни от НАП, могат да "родят" повече скандали от "Апартаментгейт"

бнт
share

Коментар на старши анализатора от „Център за изследване на демокрацията” Тихомир Безлов за „Новини.бг.” по повод на компютърното престъпление, при което хакер точи част от масивите на НАП.

В рамките на парадокса си мисля, че случилият се тежък инцидент с НАП, на практика ще доведе до добри резултати за Националната сигурност, тъй като, да се надяваме, ще се промени безгрижното отношение към защитата и сигурността на личните и фирмени данни в различните институции.

Сега стана ясно какво реално може да се случи като не се влагат достатъчно пари за защита на тези данни. Като гледам информацията, източена в коментирания файл, има доста подробности- данни за малки и по-големи времеви отрязъци, работни таблици, които може би са експортвани от НАП за справки, анализи и т.н.. Има доста данни от 2007 г., също за периоди от 2006 г., 2010 г., но има и по-нови, включително от 2019 г.

Дали хакерът е точно този, който днес обявиха, че е арестуван и има повдигнато обвинение, ще видим, рано е да се говори, води се разследване. Ясно е обаче, че има проблеми с мрежите на хората, които боравят със сигурността на данните.
От тук нататък е интересно какво може да се сглоби от тези стотици, хиляди източени данни от агенцията - ЕГН-та, Булстат-ове, за платени данъци, за ДДС, акцизни данни и др..Предполагам, че някои вече са започнали за правят пъклени планове с тези данни.

Защитата на данни е скъпо нещо и по тази причина много от нашенските институциите не харчат големи бюджети затова. Трябва да отчитаме и силата и отзвука у нас от глобалната кибервойна. Видяхме какво се случи в кампанията за Брекзит, също така в САЩ по време на президентските избори и т.н. Постоянно някой някъде краде милиони от кредитни карти, изтичат файлове от световни мегафирми и т.н..Специалните служби на най-големите държави се занимават с кибервойната, постоянно четем и виждаме такива огромни скандали. В държави като САЩ, Китай, Русия това е приоритет и службите им постоянно търсят дупки в софтуерите, операционни системи, уебсървъри и др.. А ние, като малка страна, разчитаме предимно на късмет.

У нас се появи и конспиративно-геополитическа версия за пробива в агенцията и имаше основание затова, поради наличието  съвпадения. Проблемът обаче не е свързан само със сървърите на НАП, а и със служителите там. Ако те на персоналните си компютри правят такива справки и някой може да ги източи, поради тяхната мърлявщина - това е огромен проблем. Трябва да има вътрешен одит на служителите в тази институция, тъй като отдавна там има неясноти.

Тепърва ще виждаме какво точно е изтекло от НАП, вече се очертават една две медии, които гледат на този инцидент като на златна мина. В източената информация има сметки на български граждани в чужбина до 2018 г., има искания за справки от европейската данъчна служба EUROFISK. Има доста информация, която може да направи далеч по-големи бели от справките за апартаментите и къщите за гости, които родиха актуалните скандали в обществото ни "Апартаментгейт" и "Къщи за тъщи".

Водещи новини

Още новини