Като административно нарушение се счита управлението на МПС след употребата на алкохол в границите между 0,5 и 1,2 на 1000 алкохол в кръвта и се третира като престъпление. С този въпрос се занимава НК. Това заяви инспектор Мария Ботева от "Пътна полиция", предаде репортер на Novini.bg.
Когато настъпи ПТП една от причините нерядко е, че водачът или друг участник в движението, е употребил алкохол. Това се отчита от полицейските органи и се получават наказания. Законодателят е раздели на две части административно-наказателната отговорност – от 0,5 до 0,8 на 1000 и над 0,8 до 1,2 на 1000 са с различна степен на наказания. Има и принудителни административни мерки, които се прилагат спрямо водачите на МПС, които управляват след употреба на алкохол. Освен, че такъв водач може временно да бъде лишен от правото да управлява МПС.
В статистиката за 2018 г. се отчита, че при тежки ПТП по вина на водача, когато е доказано, че има употреба на алкохол и е причинена катастрофи, са настъпили 63 тежки ПТП с шестима загинали и ранени 82. Повече от 19 800 водачи са били заловени да карат след употреба на алкохол. При отказ на лицето да бъде проверено, законодателят е предвидил санкция.
Инспектор Ботева припомни, че заловен водач с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на 1000 промила временно се отнема свидетелството за управление на МПС от шест месеца до една година, отнемат се и контролни точки. Над 1,2 промила алкохол в кръвта вече е престъпление.