Плащаме за по-скъпи яйца заради малкото щастливи кокошки у нас.
Това обясни в интервю за Дарик Ивайло Гълъбов от Съюза на птицевъдите в България. От началото на годината яйцата са поскъпнали с над 30% основно заради влязлата в сила директива за хуманно отношение при отглеждането на кокошките носачки. Производителите обаче са на мнение, че до Великден яйцето няма да удари левче за бройка.
Средната цена на едно яйце от производител в момента достига 31 стотинки, но за крайния потребител цената скача според надценката на търговеца и достига на места до 50 стотинки. Тази цена чупи 14-годишен рекорд, сочи анализ на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Отчетеното поскъпване на годишна база е с 60 на сто, което не се е случвало от 1999-а година насам.
Средно с около 30 процента са поскъпнали яйцата в магазините. Това показва ценовият анализ на земеделското министерство, който беше потвърден и от производителите в бранша. Основната причина за по-скъпите яйца са новите изисквания, които влязоха в сила от 1 януари за хуманно отглеждане на кокошките носачки, обясни за Дарик Ивайло Гълъбов от Съюза на птицевъдите в България.
„Изискванията на този регламент наложиха подмяна на инсталациите за отглеждане на кокошки носачки. Големите инвестиции, необходими за оборудването, се оказаха непосилни за голяма част от производителите както в България, така и в Европейския съюз, което е основната причина за намалението на кокошките към февруари 2012 година и за временен спад на производството на яйца. Оттам произтича и увеличението на цената", каза той.
Не се очаква да плащаме левче за яйце до Великден, поне за сега, смята Ивайло Гълъбов, като направи уговорката, че трудно могат да се правят прогнози в настоящия момент. „Решението за въвеждането на алтернативни технологии не е взето нито от производителите, нито от потребителите, но цената за това ще се плати от тях. Хуманното отношение към животните е благородна кауза и заслужава уважение и подкрепа, но има цена. Тази цена в момента плащаме", каза Гълъбов.
Птицевъдите направиха скъпи инвестиции, за да покрият изискванията на ЕК за хуманно отглеждане на кокошките. Според евродирективата, за да е щастлива една кокошка, тя трябва да има по-широка клетка, снабдена с чесалка за краката и ноктите.