Наивно е да чакаме от Европейската комисия да дойдат и да ни почистят боклуците, който сами си правим и с природата, и с държавата. Безсилие е и да чакаме от комисията да накаже ленивите институции, които отказват да си вършат работата, за която получават заплати.
В този смисъл са някак неприемливи постоянните заплахи и надежди, които някои нашенци са отправили към голямото семейство на ЕС, в което някак ни приеха преди години. Все пак европейците не идват да ни мърсят тук, та да очакваме съпричастност при почистването на отпадъците.
Конкретен повод за подобни размисли, е тревожният апел на Сдружението за развитие на Панчарево и Кокаляне, което публикува свои сигнали в социалната мрежа Фейсбук. Ето какво пишат те:
„През годините са правени толкова много репортажи! От треньорите, които работят дълги години на гребната база разбрахме, че години наред различни организации, а и самите те, са правили много опити да обърнат вниманието на институциите към задълбочаващите се проблеми в Панчеревското езеро, но на никой не му пука! Вече повече от 30 години нищо в него не пипано и затлачването му много скоро може да се превърне в необратим процес! От всички писма и разговори, които провеждаме с различни институции, вече 2 години, остава пълна мистерия КОЙ трябва да вземе мерки и КОЙ е отговорен за този язовир! Вчера за първи път се спомена, че Областният управител на София МОЖЕ БИ ще може да вземе някакви мерки и следващото ни писмо ще бъде до него, пък да видим! Свързахме се и с представителството на ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ в София,които ни препоръчаха да им пуснем официална жалба, което ние ще направим още в понеделник, защото няма повече да търпим ПРЕСТЪПНОТО отношение на така наречените институции! Това е обект с огромно социално значение за София и е недопустимо да бъде в такова плачевно състояние”.
Впрочем не за първи път будни граждани алармират за затлачването на езерото с боклуци и отпадъци, които пък други наши сънародници хвърлят и замърсяват. Така например по инициатива на БНТ преди близо година възникна предложение езерото да бъде включено в картата на незаконните сметища, които разни мърльовци периодично създават на места и се очаква после институциите да разчистват така обособените бунища.
Красивото градско езеро в най-зеленият столичен район – Панчарево, е създадено изкуствено през 50-те години на XX век. Местните твърдят, че не е почиствано основно от близо 4 десетилетия, поради което огромни наноси и водорасли са затлачили някои части от него.
По-големият проблем обаче, за който и „Новини.бг.” писа преди време е, че канализацията в този район е кът, поради което мръсните води се изливат директно от тръби в езерото. Това може да се види от всеки любопитен човек, който реши да се разходи в околността. Мръсотиите от заведения, детски градини и др. се изливат на воля във водите на езерото, където тренират и спортистите – гребци. На тях, горките, им се налага да разчистват отпадъците във водата с греблата, за да могат да правят все пак някакви тренировки.
„Миналата година забелязах от една тръба изтичане на бяла течност, която стигна до средата на езерото. Цялото побеля. Цялата вода. Имам снимков материал даже. Обадих се на институциите там за околна среда, те ми отговориха, че това били дъждовни води от канализацията“, сподели треньорът по кану-каяк Кристиян Илиев пред „бгонеър”.
Странно е, че за състоянието на този водоем на хартия са натоварени да отговарят цели шест - 6 институции?! Това са: Министерството на земеделието, Напоителни системи, Министерството на спорта, Басейнова дирекция, Столична администрация и районното кметство. А контролът трябва да се извършва от РИОСВ.
На практика какво се оказва – за почистването на зелените площи покрай езерото например трябва да се грижат от общинската дирекция „Зелени системи”. За чистотата на водата пък грижите са на „Напоителни системи” и т.н. разпарчетосване на работата между отдлните ведомства. А те комай не правят друго освен да си пишат писма – гореща кореспонденция пада помежду им. За безотговорността на всички тях обаче ясно свидетества окаяното състояние на езерото. Точно на принципа „много баби, келяво дете”. И накрая граждани алармират ЕК да дойде, да види, да накаже, а защо не - ако може и да ни почисти мърльотиите!