Очаква ли ни нова бежанска вълна?

БНТ
share

Ще трябва ли армията да се включи в опазването на границата с Гърция? По граничните райони с южната ни съседка има полицейско присъствие, а екипи на жандармерията също са командировани на място. През последните дни бежанци от цяла Гърция, между които семейства с деца, пристигнаха в района на Солун, за да поемат по т. нар. "Балкански маршрут" към Западна Европа.

Каква е ситуацията към този момент и какво трябва да знаем за бежанците, които блокираха границата на Гърция със Северна Македония, коментираха в сутрешния блок на БНТ арабистът проф. Владимир Чуков и Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност.

На 17 март имаше пресконференция в Истанбул от форума на сирийските асоциации, в които шефът му директно каза, че те след турските местни избори смятат да направят т. нар. "поход на надеждата" по имитация, 2015 г. същите тези хора организираха похода, бяха го озаглавили "Преминаващи" - нищо повече. Видяхте 2015 г. това са над 1 млн. Сега естествено бяха се записали около 50 000 човека, не обърнаха внимание на тази пресконференция, която беше отразена, в интерес на истината, само от сирийските опозиционни медии, но се оказа, че това не е просто балон и всъщност това, което виждаме, е бледа сянка на 2015 г., така че не е социалната мрежа, то е ясно кой е, заяви проф. Владимир Чуков.

Социалните мрежи за съжаление могат да играят както положителна, така и отрицателна роля. Ние наблюдаваме разпространението на фалшивите новини в огромни мащаби и това става заплаха за сигурността, каза Йордан Божилов.

Проф. Чуков припомни, че през 2013 г. Швеция е първата държава, която разрешава сирийските бежанци, които навлизат в територията ѝ, да получат бежански статут. В последствие се включва и Германия.

Водещи новини

Още новини