Владимир Кисьов: Хулят СДС хора, които са с наколенки от кланяне пред властта

личен архив
share

Владимир Кисьов е в СДС от има-няма 30-тина години, от самото създаване на съюза. Вчера премиерът Борисов го посочи като една перфектна кандидатура на избираемо място в евентуалните им общи листи за евровота. Кисьов е бил два пъти зам.-министър, главен преговарящ при присъединяването на България в ЕС, бивш председател на СОС, 12 години представлява България в Комитета на регионите към ЕС, директор на Европейския институт и т.н.. Както сам се шегува със себе си – женен е за европейската тематика.

- Г-н Кисьов, какво ви провокира в СДС, че напуснахте обединението „Демократична България” и вчера обявихте, че се съюзявате с ГЕРБ за евровота?

- Знаете за призива на Жозеф Дол партиите от ЕНП да се съюзим за тези избори. С ГЕРБ сме членове на ЕНП и съзнаваме отговорността, която носим. Искаме да дадем максимален принос в предстоящия евровот като осигурим 7-8 депутати за ЕП. Всички виждаме, че на Стария континент в последните години на преден план излизат разни националистически движения, някои от тях дори са нео-националисти, а това е огромна опасност за нациите и народите. Несъмнено има политически сили, също така и народи, които обичат хаоса, защото той им дава възможност да упражняват влияние. Ние самите сме заобиколени от държави, които са проявявали геополитически интереси към нас. В исторически аспект тези имперски държави са допринесли повече отрицателни, отколкото положителни промени за нас. Няма защо да се лъжем – идат неясни времена и след Брекзит, защото не се знае какви геополитичеки апетити ще прояви Англия. Вчера направихме първи разговори с ГЕРБ, обменихме мнения и визии, но основните решения при нас ще се вземат от Националния ни съвет. Благодаря на лидера на ГЕРБ - г-н Борисов, за добрите думи, които каза за СДС като традиционната дясна формация в ЕНП.

- Какво бихте отговорил на онези, представящи се за десни привърженици, които от вчера заливат интернет с колажи и постове за „смъртта на СДС”?

- На тези хора бих казал, че никога не са се борили наистина за развитието и просперирането на десните, на своята държава и народ. Те са отцепници от СДС, не са се опитвали да работят за възхода на съюза – основноположник на демократичните процеси в България. Атаките идват от хора, които в определени периоди са били близки до властта. Те са слагали неведнъж наколенки, за да отстояват само личните си интереси.

- Вие имате структури в страната, СДС традиционно взема най-висок процент гласове сред представителите на десните формации в последните години. Новото обединение ще помогне ли за възраждане на някои занемарени структури?

- Ще отговоря чрез въпрос – Защо Синята коалиция и Реформаторският блок бяха саморазрушени от самите участници в тези организации?

- Какво е вашето обяснение затова?

- Че мегаломанията на отделни хора в тези структури е разрушителна. В последните месеци пък не мога да си обясня как така в обединението „Демократична България” могат да предпочитат Зелените и „Да, България”, с дискусионна дясна ориентация, пред СДС? Тази формация се държеше обидно и унизително към СДС.

- А в самият СДС успокоихте ли се? М.г. имаше доста скандали, дори бой...

- Във всяка партия има проблеми, нашата не прави изключение. Аз по принцип не одобрявам, когато бурни емоции се демонстрират и излагат на показ. Такъв човек съм си – по-балансиран и търпелив. Смятам, че имам влияние в организацията, мнението ми се чува и уважава. През годините от създаването на СДС не съм променял нито начина си на живот, нито поведението си. Последователен съм в позициите си. Не се възхищавам на онези, които все се бутат да са вождове. По-важно ми е цялата общност, хората да са добре. За съжаление властолюбието и користта изпортиха нашите идеали и затрудниха пътя ни към демокрацията. Някои хора дори вече не помнят огромната роля на СДС в битката за демокрацията, за присъединяването ни към НАТО и ЕС и т.н., а това ме натъжава.

- Сега БСП не тръгва ли по пътя на разлюспванията като СДС?

- Не гледам в канчетата на другите партии, за мен БСП е основен наш опонент. И определено по-неприемливо ми е поведението на „Демократична България”, което е в подкрепа на БСП и срещу събратята им от ЕНП като нас и ГЕРБ. В това тяхно поведение не виждам грам логика.

- Ласкае ли ви оценката на премиера за вас като експерт?

- Не се лаская, но оценявам неговите думи. Той винаги се е отнасял коректно с мен и е показвал, че уважава мнението ми. Аз също съм коректен с него.

- Какви са следващите стъпки?

- По процедурните правила – на Национален съвет за номинации, хората трябва да кажат кой да е в листата. В края на март в Ловеч, след поклонението в памет на жертвите на тоталитаризма, ще имаме Национален съвет. Вчера обсъждахме две места в общата листа, от които едното на по-предна и избираема позиция.

- Имате богат опит в работата в европейските институции, според вас какви трябва да са претенциите на България към ЕС? И прави ли са евронихилистите от левия спектър, които отричат ролята на съюза?

- Нихилистите твърдят, че България само си плаща вноските, но не получава много от ЕС. Това категорично не е вярно. Да, България си плаща вноските. Но взема 4-5 пъти повече от еврофондовете, отколкото внася. 70-годишният мир в Европа, се дължи също на ЕС. Общата сигурност зависи от взаимодействията между самите държави в съюза.

Аз виждам отстояването на нашите интереси като активно поведение на българите – евродепутати в ЕП. Ние сме заинтересовани от охрана на нашите външни граници, защото сме „фронтова” държава. Много може да се говори за общите правила и норми, по които да се развиват държавите, за една бъдеща федерализация, за каквато загатва и Макрон и т.н. Въобще има огромен терен за много работа в ЕП, стига на бъдещите евродепутати да им се работи и, разбира се, да имат компетентност да могат да го правят.

Водещи новини

Още новини