Имаме план за поетапно аварийно изкърпване на дупките, които се отвориха след снега. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова тази сутрин в студиото на „Факторът Кошлуков” по TV7.
Тя допълни, че трайността на изкърпването със студена смес е два месеца, но ще се направи с цел по-голяма безопасност по пътищата и предотвратяване на катастрофи. След като се стопи снегът и температурите се повишат, дупките ще бъдат запълнени с топъл асфалт, каза още министър Павлова. Тя посочи, че причина за появата на кратерите са използваните химикали, на чието въздействие не издържат реконструираните преди повече време пътища. При по-новите и добре реконструираните отсечки след третирането с химикали няма проблеми. Там асфалтът е по-дебел и следователно основата по-добра, добави Лиляна Павлова.
Тя каза още, че там, където са установени неизправности при изпълнението, фирмите ще понесат отговорност и даде пример с АМ „Люлин”. Лиляна Павлова заяви, че с гаранцията от 740 000 евро, задържана от строителя Мапа Чингиз, ще бъдат покрити ремонтните дейности на магистралата.
Относно критичното състояние на отсечката от АМ „Тракия” между София и Пловдив, министърът на регионалното развитие обяви, че до края на тази година ще бъдат изкърпени участъците в най-лошо състояние. В допълнение тя каза, че през 2013 предстои пълна рехабилитация на този участък.
Лиляна Павлова засегна и темата за санирането на жилищата, като каза, че през месеците май и юни предстои да бъде изпълнена информационна кампания в 36 града за разясняване на условията за кандидатстване. Според нея по програмата трябва да бъдат обхваната минимум 5 000 домакинства, като Министерството на регионалното развитие и благоустрийството ще покрива 50% от разходите за обновяване и повишаване на енергийната ефективност. Според изчисленията за едно жилище от 75-80 кв. м са необходими общо около 10 000 лв., от които 5 000 лв. ще бъдат покрити от ведомството. Дейностите, които ще бъдат допустими, обхващат, освен саниране, подмяна на дограма, ремонт на покриви, подмяна на системата за доставка на електричество, въвеждане на възобновяеми енергийни източници, изграждане на системи за преминаване към отопление на газ и т.н. Одобрението на проектите ще бъде след извършване на енергиен одит за всяка сграда.