Харчим стотарка за коледния обяд

Pixabay
share

Стотина лева трябват за традиционния коледен обяд на четиричленно семейство, пише „Монитор”. Най-големи суми за трапезата на Рождество ще ни отидат за месото, алкохола и някои специални сладкиши.

Поне 8 лв. трябва да приготвим за килограм пържоли или друго свинско месо. Цените в повечето магазини в дните преди празника са от 5 лв. за свинска плешка до 12 - 13 лв. за свински врат. Искаме ли към пържолата да се поглезим с наденици, карначета, кюфтета или кебапчета, ще трябва да извадим поне още десетина лева. Решим ли пък да подражаваме на американците и за Рождество на трапезата да сложим не пържоли или друг вид свинско месо, а пуйка, то разходите ни само за готвената мръвка в най-добрия случай ще се удвоят. В момента в големите търговски вериги охладените пуйки, които са около 4 кг в опаковка, се продават поне за около 7 лв. килото.

На трапезата за Коледа обикновено слагаме на масата и студени месни мезета. Любимите на повечето хора луканка или суджук ще ни струват 6-7 лв. Други към десетина лева трябват за сирене и кашкавал със същата цел. Поне 5 кинта трябва да приготвим за салатата (туршия или от пресни домати и краставици). За картофите към месото ще ни трябват 2-3 лв., за печеното зеле още около 4 лв.

Традиционното вино за Коледа е червеното и за да сме сигурни, че то ще е със сравнително добро качество, за бутилка от 0,750 л ще трябва да дадем поне 8 лв. Към 4-5 лв. ще ни отидат за безалкохолните газирани напитки. За концентрат на масата ще се охарчим с доста повече пари - 12-15 лв. за шише нашенска ракия или към 20 лв. за уиски. Ядките за любителите на шотландските питиета излизат към 7-8 лв.

Поне 5-6 лв. биха ни отишли за баклава саралия или 5-6 парченца торта (400 грама) в пластмасова кутия, продавана на сергиите по пазара. За по-луксозни сладкиши цените се в пъти по-високи. Най-малко десетина лева би ни струвало да си направим баница с готови кори - сладка с тиква и орехи или солена със сирене и извара, но с обикновено олио. Използваме ли краве масло, разходът ни се увеличава поне с 3-4 кинта.

Към 8 лв. ни трябват, за да сложим на масата и различни плодове (портокали, мандарини, ябълки, банани, киви). Поне с още десетарка ще се охарчим да купим за празника по някое шоколадче за децата или шоколадов Дядо Коледа например.

В общите разходи за празничната трапеза не сме включили тока или друг вид енергия за приготвяне на ястията и труда на заетите с готвенето. Или пък за миенето на съдовете след това.

По най-груби сметки трапезата за Бъдни вечер, макар и само с постни ястия, ще ни струва над 40 лв.

Най-малко пари - до левче, струва питката с късмета, ако си я приготвим сами. От магазин най-често цената поне се удвоява. За ошафа също можем да минем само с левче, освен ако не искаме да бъде и със стафиди и с други по-качествени сушени плодове.

Петарка поне ще ни отиде и за по няколко плода на масата (ябълки, мандарини, киви, банани). Още толкова за чушките за пълнене, а за зрелия фасул (около 500 грама) - 3-4 лв. За шепата орехи на трапезата трябва да приготвим към 2 лв. Към лев ни трябва за ориза за плънката и към 5 лв. за зелето за сармите, ако го купуваме в буркан. Вземем ли си зелка от бидона в избата, то външната обвивка на сармите не би ни струвала почти нищо.

Поне петарка ще ни отиде за доматеното пюре, олиото, лука, които ще използваме при готвенето, а за житото още лев-два. За тиквата, която ще опечем, и тиквеника с готови кори - още към 5-6 лв. Към сметката трябва да добавим и по няколко лева за безалкохолни напитки и салата.

Най-големият разход е за виното - 7-8 лв., и към 5 лв. за малко бурканче мед, за да спазим традицията.

За същата сума от 40 лв. фирми за кетъринг предлагат за Бъдни вечер в менюто си: бобена салата - 400 г, зелеви сармички - 600 г, пълнени пиперки с ориз и гъби - 600 г, леща салата - 400 г, спанак с нахут - 600 г, ашуре с ябълки - 4 бр. x 160 г, печена тиква - 600 г. В цената не са включени напитки, баници и други глезотии.

Готова печена пуйка за 55 лв.

Нямаме ли време и желание да готвим, можем да си напазаруваме за празника готови ястия от кулинарните магазини или от топлите витрини на търговските вериги. Сармичките с ориз варират от 4,00 до 9 лв./кг, пълнените чушки с ориз - от 3 до 5 лв./кг. Пълнените с боб обаче се предлагат в доста широки граници - от 6 до 13 лв./кг, боб яхния ще ни излезе от 3 до 4 лв. килото, а картофените кюфтета по 50-50 ст. бройката. Зелевите и лозовите сарми се предлагат от 4 до 9 лв. килото. Печена тиква с мед пък се предлага от 5 до 6 лв. за парче от около 300 грама.

Пилешкото бутче излиза на цена от едни от 2,50 лв. парчето, пържолата - между 2 и 4 лв. бройката. Печените кюфтета от топла витрина излизат от 40 до 80 ст., печените наденици - от 0,70 до 2 лв. парчето, а шницелът - по 2 кинта.

Можем да си поръчаме и печено прасенце, като за него ще трябва да платим от 200 до 240 лв. Приготвената мръвка е с тегло 10-12 килограма. Печената пуйка, пълнена със зеле, се предлага на цена от 55 лв. нагоре.

На Бъдни вечер, когато изтичат последните часове на коледните пости, задължително на масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва като тях богатството и плодородието. Подходящи са всякакви варива - боб, жито, леща, ориз, булгур, а така също и пуканки. Други храни със символно значение са сушените плодове - ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядките, основно орехите. Не забравяйте също така чесъна, който предпазва от зло и болести, и меда, който е пожелание за сладък живот.

Броят на ястията трябва да бъде нечетен, а най-добре 7 или 9, които са сакрални числа. Според поверието по-отрупана ли е трапезата, по-голямо ще е изобилието за идващата година.

Водещи новини

Още новини